Klit­sie-Sza­bad Bog­lár­ka - Var­ga Nor­bert: Hét esz­ten­dő, hét szem­pil­lan­tás

Csipkés Vilmos és más arlói mesemondók meséi

könyvbemutató

 

Népmesetár-sorozatunk legújabb, a népmese iránt érdeklődő felnőtteknek szóló kiadványát mutatjuk be, mely néprajzi tanulmányokat, szöveges meseanyagot és digitális filmmellékletet tartalmaz.

A bemutató programja:

  • Szuhay Péter antropológus beszél Csipkés Vilmos repertoárjáról a magyarországi cigány folklór összefüggéseibe illesztve,
  • Smid Bernadett folklorista ismerteti a kötetet néprajzi szempontból,
  • a szerzőkkel, Klitsie-Szabad Boglárkával és Varga Norberttel a gyűjtés és a feldolgozás érdekességeiről, Csipkés Vilmos mesemondói egyéniségéről és közösségének mesetudásáról beszélget Dala Sára, a sorozat szerkesztője.
  • A bemutatót Csipkés Vilmos mesemondásáról készült filmfelvételekből vett részletekkel színesítjük.

A kiadványt a bemutatón és a Hagyományok Háza webáruházában lehet megvásárolni. 

 

 

A belépés díjtalan, de kérjük, regisztrációval jelezzék részvételi szándékukat:

 

Regisztráció

 

Csipkes Vilmos

Impozáns eredményt hozott Klitsie-Szabad Boglárka és Varga Norbert recens terepkutatása: „felfedezték” a Barkóság, Palócföld és a Kárpát-medence egyik utolsó kiemelkedő mesemondó egyéniségét, a legkülönfélébb kalandokat kiálló hősök csodás világát megjelenítő tündérmesék előadóját, Csipkés Vilmost, az arlói mesemondót.

A róla szóló kötetben – követve az egyéniségkutató iskola hagyományait – komplex módon mutatják be a mesemondást mint közösségi eseményt, a mesét nyelvezetében, szerkezetében és előadásmódjában magas esztétikai fokon megformáló mesemondót és a felnőtteknek szóló meserepertoárját. A 85 éves korában váratlanul elhunyt Csipkés Vilmos, magyar anyanyelvű cigány mesemondó a népmesekincs archaikus rétegét képező tündérmesék egyedi megformálásáért 2019-ben elnyerte a Népművészet Mestere díjat.

Csipkes Vilmos

A kötetben olvasható 36 mese digitális filmanyag formájában is hozzáférhető. A Csipkés család és az arlói cigányság narratív folklórjának behatóbb megismerésére a Bodgál Ferenc és Kiss Gabriella néprajzkutatók által gyűjtött további 11 mese ad lehetőséget. A kiadvány a tudományos igényű érdeklődők, a revival mesemondók és a Berzelem király, Hittonóber, Beborított Borbála és más mesehősök kalandos történeteire kíváncsi nagyközönség számára egyaránt érdekes olvasmány.

A kiadvány a mesefelvételek néprajzilag hiteles, változatlan lejegyzését tartalmazza. Néhány mese bizonyos tartalmi, illetve nyelvezetbeli sajátossága miatt a kiadványt kizárólag felnőtteknek ajánljuk!

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!