Ba­ba­ké­szí­tő fog­lal­ko­zás

 Kétalkalmas műhelymunka Riskó Erzsébet népi iparművésszel

 

Baba

Immár hagyománnyá válik a Nyitott Műhelyben a babavarrás. Fontosnak tartjuk ezt a tudást is megtartani, átörökíteni. Programunkra várunk szeretettel olyan lányokat, anyukákat, egyéni érdeklődőket, akik szeretnék szabadidejüket együtt eltölteni, gyakorolni a varrást, babaruhakészítést és ennek kapcsán a népviseletről tanulni.

Az idén foglalkoztatónk Riskó Erzsébet népi iparművész, aki évtizedek óta foglalkozik népviseletes babák készítésével. Elsősorban Zala megye népviseletének megörökítése érdekeli.

 

Magáról így vall:

„ Rajz szakos tanárként a főiskola elvégzése után kerültem Keszthelyre. A vizuális kultúra sajátos területét képező népművészetet is szívesen tanítottam. Hamar rá kellett jönnöm, hogy a gyermekektől távol áll a tárgyi népművészet, főleg a viselet, mert nem találkoztak vele, nincs érzékletes képük róla.

Használható ötletnek látszott kicsiben, játékbabán elkészíteni egy népviseletet, és bemutatni a tanítás során. Jártam a múzeumokat, a könyvtárakat, anyagot gyűjtöttem, hiszem magam sem éltem soha élő népiművészet környékén, s szüleim, nagyszüleim is értelmiségi emberek voltak.

Az első népviseletes baba beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a gyermekekben felébredt az érdeklődés.

Sokan segítették munkámat. Keszey Sándorné, Irmuska nénitől tanultam meg a népi hímzéseket. Dr. Kerecsényi Edit néni könyvei, cikkei ismertettek meg Zala megye viseletével, hímzéseivel. Személyesen is zsűrizett babámat. Dr. Petánovics Katalin ismertetett meg a sármelléki viselettel, gyöngyösneccekkel, s a keszthelyi Balatoni Múzeum néprajzi anyagával.”

 

Ha érdekli a program, szívesen értesítjük induló műhelyfoglalkozásainkról!

Szeretnék értesítést kapni az induló programokról

 

További információ:

Farkas Réka

Magyar Népi Iparművészeti Múzeum

(+ 36) 70 377 2236

Nyitott Műhely

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!