Né­pi Ha­gyo­má­nya­ink meg­őr­zé­se 2024

Jelentkezési határidő
2024. március 11. 23:59

PÁLYÁZATI KIÍRÁS

a Hagyományok Háza Magyarországon nyilvántartásba vett civil szervezet stratégiai partnerei részére 
2024. évi munkaterv szerint megvalósuló a Hagyományok Háza szakmai stratégiájába illeszkedő 
programok megvalósítása tárgyában kiírt pályázati támogatásról 
 

A Hagyományok Háza a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kultv.), valamint a hagyományőrzéssel és a néphagyomány gondozásával kapcsolatos állami szerv kijelöléséről, valamint a népi iparművészeti és a népművészeti alkotások minősítéséről szóló 530/2017 (XII. 29.) Korm. rendelet alapján a hagyományőrzéssel és a néphagyomány gondozásával kapcsolatos állami feladatok ellátására kijelölt intézmény. 
A Hagyományok Háza az élő és újraéleszthető néphagyomány, a hagyományőrzés, a népművészet és a népi iparművészet állami támogatásának koordinálásában részt vevő szakmai szolgáltató szervezet.

 

  • A Hagyományok Háza (a továbbiakban: Hagyományok Háza vagy HH) a II/5758-2/2021. PKFF 1893-4/2021 számú Alapító Okirat 4.3. fejezet a), b), c) h) j) i) g) és alpontjaiban foglalt alapfeladatai:
  • a magyar nyelvterület és a Kárpát-medence néphagyományaira épülő művészeti tevékenység ellátása;
  • a néphagyomány gondozása és a hagyományőrzés érdekében kifejtett tevékenységek támogatása, a népművészet, a népi iparművészet és a néphagyomány minőségbiztosítási rendszereinek működtetése;
  • a népi hagyományaink iránti bel- és külföldi figyelem felébresztése, fenntartása, a magyar és a kárpát-medencei népművészet, népi iparművészet és a néphagyomány tárgyi és szellemi értékeinek népszerűsítése, országos, regionális, nemzetközi rendezvények szervezése;
  • megyei és Kárpát-medencei hálózatok, kirendeltségek működtetése.

A Hagyományok Háza Magyarországon, 2017-től közszolgáltatási szerződés keretei között valósította meg ezen alapfeladatait a stratégiai együttműködő magyarországi civil szervezetekkel szorosan együttműködve.

A Hagyományok Háza néphagyomány átadás terén végzett jó gyakorlatainak meghonosítása a Magyarországon eddig végzett hagyományőrző tevékenységeivel összhangban a 2024. évben pályázatot hirdet a stratégiai célok megvalósítására az alábbiaknak megfelelően:

  • az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.),
  • az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.),
  • az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet, illetve 
  • a jelen pályázati kiírás, valamint 
  • a Hagyományok Háza Pályázati Tájékoztató és elszámolási útmutatója.  

 

A pályázat célja:

A Magyarországon élők népművészetének fölmérése, gyűjtés, archiválás, és a HH által elfogadott szakmai programtervek alapján táncházak, népi együttesek, népzenei oktatás, kézműves-foglalkozások, oktatás és népművészeti nagyrendezvények támogatása, új tevékenységek, kezdeményezések generálása, adatbázis fejlesztés. 
 

A pályázat benyújtása:

A pályázatokat a Pályázó képviseletére jogosult személy aláírásával, pdf formátumban elektronikusan a megyei.nhm@hagyomanyokhaza.hu e-mail címre kell megküldeni 2024. március 11. 23:59 (magyar idő szerint).  

A részletes pályázati tudnivalókat a Pályázati kiírás tartalmazza. 

 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!