Hal­mos Bé­la-ván­dor­díj és em­lék­érem

Jelentkezési határidő
2024. április 02. 23:59

Felhívás Halmos Béla-díjra és -emlékéremre való jelölésre

A Halmos Béla-vándordíjat és -emlékérmet a legendás népzenész és kutató emlékére először 2015. május 9-én, a IV. Táncház Napján rendezett gálán a Zeneakadémia nagytermében adták át. Halmos Béla egykori hegedűjét minden évben vándordíjként a szakmai kuratórium döntése alapján, egy arra méltó prímás veheti át, emellett a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület Halmos Béla-emlékérmet készíttetett, amit évente ítél oda egy díjazottnak a táncház korszak közösségi életének szervezésében és szakmai munkájában végzett kiemelkedő tevékenységért.


Az elmúlt években olyan kiváló prímások kapták a vándordíjat, mint Lipták Dániel, Horsa István, Nyitrai Tamás, Mihó Attila, Csonka Ferenc, Kovács Márton, ifj. Gelencsér János, Csernók Klára és Dezsőházi Tamás. Az emlékérmet pedig eddig Ötvös Györgyi, Virágvölgyi Márta, dr. Simoncsics János, dr. Henics Tamás, Havasréti Pál, Turi András, Vasváry Annamária, Rőmer Ottó és Kása Béla vehette át.


2024-ben, az eddigi évekhez hasonlóan felhívást tesz közzé a két kuratórium. Az alább részletezett szempontoknak megfelelő jelöltek szakmai életrajzával és maximum egyoldalas szakmai ajánlásával ezen a linken lehet megtenni:

JELÖLTÁLLÍTÁSI LAP

Jelöltet ajánlhat természetes és jogi személy, illetve nem jogi személyként működő szakmai szervezet is. A kuratórium a korábbi évek felterjesztéseit is figyelembe veszi.


Az idei évben Halmos Béla születésnapján, június 4-én adjuk át a díjakat a Hagyományok Házában megrendezésre kerülő „Összemuzsikálni a nemzetet” című Halmos Béla emlékkoncerten.


Jelöltállítási határidő: 2024. április 2.


Halmos Béla-vándordíj
 

A vándordíj Barbarossa János Halmos Bélának készített mesterhegedűjének használata egy éven keresztül és nettó 300 000 Ft pénzjutalom. A vándordíj mellett a Hagyományok Háza a következő évadban egy gálakoncerten való fellépési lehetőséget biztosít az új díjazottnak a hangszer bemutatására. A díjazottal a Hagyományok Háza, mint a Halmos-hagyaték letéteményese szerződést köt.


A kuratórium Halmos Béla szellemiségének megfelelően a következő kritériumokat állapította meg a díj feltételéül. A díjat olyan személy kaphatja, aki:
•    45 év alatti, aktív prímás
•    határokon is átívelő, elkötelezett munkásságot folytat (élénk kapcsolata van a határon túli magyar közösségekkel)
•    oktatói tevékenységet folytat
•    hagyományos népi hangszeres zenét játszik
•    táncházakat muzsikál

 

Kuratóriumi tagot delegál: Hagyományok Háza; Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület; Hangvető Zenei Terjesztő Társulás; Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke; Táncház Egyesület
 

Halmos Béla-emlékérem
 

Az emlékérmet, Kiss György Munkácsy-díjas festő-, szobrász-, és éremművész alkotását, a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület elnöksége azzal a céllal alapította, hogy az egyesület alapító elnökének közösségteremtő, háttérszervező oldaláról is megemlékezzen.
Az emlékérmet olyan személy kaphatja, aki a táncházmozgalom keretén belül hosszú ideje kimagasló szakmai és/vagy közösségi tevékenységet folytat. A kuratórium tagjai: a Hagyományok Háza főigazgatója; a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület elnökségi tagjai.

 

További információ

Nagy Dóra
+36 30 572 0964
nagy.dora@hagyomanyokhaza.hu

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!