Nagy­né Ba­tá­ri Zsu­zsan­na

Nagyné Batári Zsuzsanna a Szabadtéri Néprajzi Múzeum tudományos és ismeretátadási igazgatója, muzeológus. 2004 óta dolgozik a Skanzenben, figyelme a kiállítási interpretációra az Észak-magyarországi falu kurátori feladataival fordult. A szabadtéri közegben alkalmazott kiállítási interpretációs gyakorlat ekkor egy váltáson ment keresztül, az enteriőrök mellett más, a megértést és az élményszerzést egyaránt támogató eszközökkel is gazdagodott a tájegység. A kiállítás megvalósításán alapul doktori disszertációja, amely módszertani szempontokat elemez. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2022-ben megnyitott Erdély épületegyüttesének egyik vezető kurátora, ez a feladat szintén segítette a témában való elmélyülését.

Kutatási témái közé tartozik a népi építészet és táplálkozáskultúra, egyik kiemelt témája a nyári konyhák jelensége.

„Számomra rendkívül izgalmas kérdés, hogy a tájegységekben összesűrített tartalmakat és tudást hogyan tudjuk úgy átadni a látogatóknak, hogy minél inkább emlékezzenek az információra és élvezzék a múzeumi látogatást, mindezt a szabadtéri muzeológia keretein belül, innovatív kiállítások segítségével!”

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!