Ka­rá­cso­nyi rajz­pá­lyá­zat – Té­li nép­szo­ká­sok: A kán­tá­lás

Jelentkezési határidő
2023. november 17. 23:59

A Hagyományok Háza Téli népszokások: A kántálás címmel rajzpályázatot hirdet gyermekek számára három korcsoportban.

Tudod mi az a kóringyálás, pászlizás, mendikálás vagy az angyali vigasság néven is emlegetett kántálás? Tudod kik azok a kántálók? Karácsony vigíliáján vagy az előtte lévő adventi időszakban házról házra járó, karácsonyi énekeket, verses köszöntőket, jókívánságokat, rigmusokat mondók csoportja. Gyermekek, fiatalok, sőt házasemberek is jártak kántálni. A karácsonyi kántáló énekek közül a legrégebbi réteghez tartozik a Csordapásztorok kezdetű, de lehet Szenteste nálatok is felcsendül a Mennyből az angyal, a Pásztorok, keljünk fel, vagy a Betlehem, Betlehem a te határidban kezdetű…Olvass utána a kántálás szokásának, esetleg szervezz össze egy kisebb kántáló csoportot testvéreiddel, barátaiddal és míg a rajzodat készíted, örvendeztesd meg rokonaidat, ismerőseidet egy, az ünnepet szebbé tevő szokás saját környezetedben való felelevenítésével! Idén a Hagyományok Háza rajzpályázatán a téli házaló népszokásaink közül a kántálás szokásának megjelenítésére hívjuk most kicsiket és nagyokat. 
(Tátrai Zsuzsanna-Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások. Mezőgazda Kiadó, 1997. 185-197.)

A rajzpályázat lehetőséget biztosít a gyerekeknek arra, hogy ráhangolódjanak az ünnepre, tájékozódjanak, tanuljanak egy már-már kiveszőben lévő népszokásról, és a fantáziájukat használva, kreativitásukra támaszkodva mutassák be nekünk a hagyományos karácsonyi ünnepkör egy részletét, rendkívül gazdag szokásvilágát.
 

A rajzpályázat által:
•    a tanulók képzelőereje, kreativitása fejlődik,
•    a gyerekek megismerkednek életkori sajátosságainak megfelelő alkotói technikákkal,
•    a tehetséges tanulók bemutatkozhatnak a határainkon átnyúló verseny keretében
A legszebb alkotásokat kiállítjuk, a zsűri által kihirdetett nyerteseket értékes díjakkal jutalmazzuk.

Korcsoportok:
1. kategória: óvodások
2. kategória: általános iskola 1-4. évfolyamai
3. kategória: általános iskola 5-8. évfolyamai

Nevezési feltételek

A rajzpályázatra szabadon választott méretű (max. A3) és technikájú (pl. vízfesték, tempera, olajfesték, filctoll, tollrajz, zsírkréta, pasztell, montázs, batikolás, kollázs, vegyes technika stb.) művek nevezhetők.
A tetszőleges technikával készített alkotásokat névvel, e-mail címmel, telefonszámmal és a készítő nevével, életkorával ellátva várjuk a Hagyományok Háza címére:

HAGYOMÁNYOK HÁZA
GALAMBOS ANNA
1276 Budapest, Pf. 1147.

A pályaművek beérkezési határideje: november 24.

A pályamunkák személyesen is leadhatók a Hagyományok Házában (1011 Budapest, Corvin tér 8.) keddtől péntekig 10 és 18 óra között.
Kérjük, a leadást megelőzően az alábbi linken regisztrálják az alkotásokat:

Online regisztráció

 

Csak a regisztrált pályázatokat áll módunkban befogadni!
Kérjük, szíveskedjenek minden alkotót és pályamunkát külön regisztrálni (amennyiben a kapcsolattartó több gyerek esetében ugyanaz a személy)!


A pályázat benyújtásával (az online jelentkezési lap beküldésével) a Pályázó (a pályázatot benyújtó nagykorú személy)
•    elfogadja a jelen pályázati felhívás tartalmát, ezen belül elfogadja a részvételi feltételeket,
•    szavatolja, hogy a pályázó gyermek a programban részvételre jogosult (a fenti korosztályokba tartozik, a pályázati anyagon feltüntetett kora valós, a rajzot ő készítette);
•    amennyiben a pályázatot nem a gyermek törvényes képviselője nyújtja be, a jelentkezési lapot kitöltő nagykorú személy (például pedagógus) szavatolja, hogy a pályázat benyújtásához és a gyermek adatainak kezeléséhez a gyermek törvényes képviselője is hozzájárult; és hogy ő maga jogosult a gyermek nevében a pályázat benyújtására;
•    hozzájárul (és a törvényes képviselő hozzájárul) a saját és a pályázó gyermek adatainak a következő célok érdekében történő kezeléséhez: a megadott adatokat a Hagyományok Háza a pályázat elbíráláshoz, a nyertesek tájékoztatásához és a nyertesek nevének saját weboldalán történő feltüntetéséhez használja. A pályázatot beküldő tudomásul veszi, hogy saját és a gyermek adatai kezelésének egyéb feltételeit a Hagyományok Háza felhívására pályázatot, programra jelentkezést, támogatás iránti kérelmet benyújtók személyes adatainak kezeléséről szóló Adatkezelési Tájékoztató (https://hagyomanyokhaza.hu/hu/adatkezeles_palyazat) rendelkezései irányadóak.

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!