Ma­gyar­ló­nai le­gé­nyes

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad?

Ezzel a táncanyaggal először volt kollégám, Módos Máté által ismerkedtem meg. Ezt a konkrét folyamatot az akkori alkalommal nem tanultam, ezért is választottam, mert nagyon megtetszett és láttam benne a kihívást. Különösképpen azért, mert az adatközlő egy alacsonyabb, kisebb termetű ember, mint jómagam.

Adatközlő: Czine Márton

 

Gyűjtés helyszíne, időpontja:
Magyarlóna [Luna de Sus] (Kolozs), 1969.04.19

Gyűjtők: 
Kallós Zoltán; Martin György; Ricci József

Táncdialektus: 
kalotaszegi

Tánctípus / Altípus: 
legényes / közép-erdélyi legényes

 

 

Táncolja: Varga Ákos

 

 

 

 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma
https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/56795
Utóhangosított némafilm, hangosította Antal Áron. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából.
Ft.692.9+

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!