Kö­zép- er­dé­lyi le­gé­nyes

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad?

Viszonylag régóta foglalkozom Visa tánckultúrájával. 2018-ban találtam rá Császár Vilmos sűrű legényesére. Sokadjára elemzem át ezt a táncot, mégis mindig kihívást jelent.
Ez a felvétel az idei V. Visai Tánctábor során készült, ennek kapcsán szeretném megköszönni a lehetőséget Szappanos Tamásnak, a szíves vendéglátást a visaiaknak, illetve a videóban való közreműködést a tábor állandó muzsikusainak, a magyarpalatkai Radac Mihai „Rémusz”-nak, és Codoba Martin Florin tehetséges fiainak, Florinel-nek és Marius-nak!

 

Adatközlők: Kallós János "Dici", Kiss Vilmos "Császár"

 

 


Gyűjtés helyszíne, időpontja:
Válaszút; Visa [Răscruci; Vişea] (Kolozs), 1974.08.24

Gyűjtők
Éri Péter; Pesovár Ferenc

Táncdialektus: 
mezőségi

Tánctípus / Altípus: 
legényes / közép-erdélyi legényes

 

 

Táncolja: Szél Gábor

 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma
https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/57269
Utóhangosított némafilm, hangosította Galát Péter. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából.
Ft.864.12a-b+

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!