Kan­ta, kor­só, he­gyi bog­rács - az ih­le­tő fa­ze­kas­ság | ka­ta­ló­gus

XXII. Országos Fazekaspályázat és kiállítás

 

Az országos fazekaspályázatok mindenkori célja a népi fazekasság hagyományainak ápolása és továbbadása, valamint a hagyományos technikák és technológiák mai
igények szerinti átalakítása és továbbfejlesztése kell legyen. A fazekasság évszázadok óta a valós igények, használati követelmények szolgálatában állt. Egy-egy edényforma, díszítmény vagy fogás akár több évtizedes ismeretanyag áthagyományozásának eredményeképpen él tovább napjainkban. A forma, a funkció és a tárgyhasználat összefüggései nyilvánvalóak. Idén az ötletgazda újszerű koncepcióval állt elő. Sokunk motivációja a megújulás szándéka és a kísérletezőkedv – ezt bátorította ez a pályázat is. Napjainkban elengedhetetlen minden kézművesmesterségben, hogy a hagyományokhoz visszanyúlva és azokból merítve az alkotók bátran kísérletezzenek új formákkal és technikákkal, miközben a kor elvárásait tükröző, színvonalas tárgyakat hoznak létre. Az autentikus népművészet mindehhez kiapadhatatlan anyagforrást biztosít, de hogy egy-egy alkotó milyen útját választja a megújulásnak, egy-egy tárgytípusnak milyen új funkciót képzel el, vagy miként újít meg egy addig klasszikus formát, illetve milyen rekonstrukciós kísérletbe kezd az átgondolás és a kidolgozás alatt, az már az ő egyéni szabadságára van bízva.
A szakmai koncepcióban foglaltak szerint olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból kimagasló színvonalú fazekasmunkával lehetett pályázni, amely a Kárpát-medence népi fazekashagyományait tekinti forrásnak. Olyan alkotásokat vártunk, amelyek hagyományos formavilágból, díszítményből és stíluselemből indulnak ki, és végül a továbbgondolás innovatív folyamatán keresztül érkeznek el egy új tárgyba.

A pályázaton két tárgyból álló párokkal – akár többel is – lehetett részt venni. A kiíró szándéka szerint a tárgypárok egyik tagjának hagyományos darabnak kellett lennie, amely a kettős koncepció kiindulását, forrását képviseli, második tárgyként pedig egy ettől érzékelhetően eltérő, újragondolt, bizonyos esetekben új funkciót is teremtő, modernebb pályamunkát vártunk.

Összegezve: a pályázat lényege a hagyomony és az innováció kettőse által ihletett tárgykészítés volt. A zsűri értékelte a továbbgondolás lépéseit is, így az átalakulási folyamat állomásait megjelenítő alkotásokat is be lehetett adni.

A PÁLYÁZATRA 15 ALKOTÓ KÜLDTE BE PÁLYAMUNKÁIT, ÖSSZESEN 74 ALKOTÁS ÉRKEZETT.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!