Kan­ta, kor­só, he­gyi bog­rács - az ih­le­tő fa­ze­kas­ság | ka­ta­ló­gus

XXII. Országos Fazekaspályázat és kiállítás

 

Az országos fazekaspályázatok mindenkori célja a népi fazekasság hagyományainak ápolása és továbbadása, valamint a hagyományos technikák és technológiák mai
igények szerinti átalakítása és továbbfejlesztése kell legyen. A fazekasság évszázadok óta a valós igények, használati követelmények szolgálatában állt. Egy-egy edényforma, díszítmény vagy fogás akár több évtizedes ismeretanyag áthagyományozásának eredményeképpen él tovább napjainkban. A forma, a funkció és a tárgyhasználat összefüggései nyilvánvalóak. Idén az ötletgazda újszerű koncepcióval állt elő. Sokunk motivációja a megújulás szándéka és a kísérletezőkedv – ezt bátorította ez a pályázat is. Napjainkban elengedhetetlen minden kézművesmesterségben, hogy a hagyományokhoz visszanyúlva és azokból merítve az alkotók bátran kísérletezzenek új formákkal és technikákkal, miközben a kor elvárásait tükröző, színvonalas tárgyakat hoznak létre. Az autentikus népművészet mindehhez kiapadhatatlan anyagforrást biztosít, de hogy egy-egy alkotó milyen útját választja a megújulásnak, egy-egy tárgytípusnak milyen új funkciót képzel el, vagy miként újít meg egy addig klasszikus formát, illetve milyen rekonstrukciós kísérletbe kezd az átgondolás és a kidolgozás alatt, az már az ő egyéni szabadságára van bízva.
A szakmai koncepcióban foglaltak szerint olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból kimagasló színvonalú fazekasmunkával lehetett pályázni, amely a Kárpát-medence népi fazekashagyományait tekinti forrásnak. Olyan alkotásokat vártunk, amelyek hagyományos formavilágból, díszítményből és stíluselemből indulnak ki, és végül a továbbgondolás innovatív folyamatán keresztül érkeznek el egy új tárgyba.

A pályázaton két tárgyból álló párokkal – akár többel is – lehetett részt venni. A kiíró szándéka szerint a tárgypárok egyik tagjának hagyományos darabnak kellett lennie, amely a kettős koncepció kiindulását, forrását képviseli, második tárgyként pedig egy ettől érzékelhetően eltérő, újragondolt, bizonyos esetekben új funkciót is teremtő, modernebb pályamunkát vártunk.

Összegezve: a pályázat lényege a hagyomony és az innováció kettőse által ihletett tárgykészítés volt. A zsűri értékelte a továbbgondolás lépéseit is, így az átalakulási folyamat állomásait megjelenítő alkotásokat is be lehetett adni.

A PÁLYÁZATRA 15 ALKOTÓ KÜLDTE BE PÁLYAMUNKÁIT, ÖSSZESEN 74 ALKOTÁS ÉRKEZETT.

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!