Fe­ke­te­la­ki las­sú le­gé­nyes

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad?
Tapasztalataim szerint úgy sajátítható el legjobban egy tájegység vagy falu tánca, ha személyesen utazom el oda, beszélgetek, megismerkedek az ott élő emberekkel, illetve, ha lehetőségem adódik rá, táncolok velük. Fontosnak tartom azonban keresni és összegyűjteni azokat az információkat, lehetőségeket, személyeket, amelyek és akik által közelebb kerülhetek akár közvetett módon is az adatközlőhöz, hiszen nem csak a tánc gyűjtésében, de a filmeken látható emberekről való információszerzésben is az utolsó órába léptünk. 
2022. júliusában jártam Feketelakon Füstös Jánosnál, a faluban élő hajdani táncosok egyik legnagyobb és legmeghatározóbb egyéniségnél. Számomra az az élmény olyannyira volt jelentőségteljes, hogy az ott kialakult párostáncok és férfitáncok iránti érdeklődésem fokozását egy életre hangsúlyossá tette. 

Adatközlő:
Pap Zoltán

 

Gyűjtés helyszíne, időpontja:
Feketelak [Lacu] (Szolnok-Doboka), 1962-05-09

Gyűjtők: Andrásfalvy Bertalan; Kallós Zoltán; Martin György; Pesovár Ferenc

Táncdialektus: 
mezőségi

Tánctípus / Altípus: 
lassú legényes / ritka legényes

 

 

Táncolja: Kele Kristóf, örökös “Aranysarkantyús” táncos

 

 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma
https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/5888
Ft.508.4a+
Utóhangosított némafilm, hangosította Galát Péter. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!