Las­sú le­gé­nyes

Körülbelül fél évvel ezelőtt, egy teljesen átlagos munkanap után ültem a közösségi termünk számítógépe előtt és teljesen véletlenszerűen nézegettem az archív filmeket, pusztán kíváncsiságból indítottam el a '86-os gerendkeresztúri gyűjtés felvételét. Micsoda véletlen! Nagyon izgalmas és egyedi az itteni magyarok és románok zenei és táncos kincse. Rögtön megtetszett és eldöntöttem, hogy ezzel szeretnék minél hamarabb komolyabban is foglalkozni. - Husvét Dani

Adatközlő

Hațegan Ilie

 

 

Gyűjtés helyszíne, időpontja:

Gerendkeresztúr [Grindeni] (Torda-Aranyos), 1986.08.09

Gyűjtők: 

Fülöp Hajnalka; Könczei Csilla; Pálfy Gyula; Teszáry Miklós

Táncdialektus: 

Maros–Küküllő-vidéki 

Tánctípus / Altípus: 

lassú legényes / ritka legényes

 

 

Táncolja: Husvét Dániel, kétszeres "Aranysarkantyús" táncos 

 

 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. 
https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/5044

 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!