Dr. Bon­dea Vi­vi­en: Csán­gó­men­tés, tánc­kul­tú­ra, adap­tá­ció

A hagyományos moldvai táncok átalakulásának kérdése organikus és organizált táncalkalmakon

 

A rendszerváltás után élénk kapcsolat alakult ki a moldvai magyarság néhány faluközössége és a magyarországi táncházmozgalom között. A népzenészek, táncosok és turisták mellett egyre több kutató és amatőr gyűjtő fedezte fel magának Moldvát, az ezredfordulót követően pedig megindult a tudatos hagyományőrzésre nagy hangsúlyt fektető magyar nyelvű oktatás is. A fokozott érdeklődés és támogatás hatására moldvai hagyományőrző csoportok alakultak, táncos és zenész specialisták kezdték meg előadó- és oktatótevékenységüket. A moldvai táncokra az olyan új típusú táncalkalmak, mint a szervezett táncgyűjtések, színpadi fellépések, tánctáborok vagy táncházak jelentős hatást gyakorolnak, ugyanakkor ezen táncok saját természetes közegükben továbbra is elevenen élnek és formálódnak.

Az előadás többek között arra keresi a választ, hogy milyen tendenciák figyelhetők meg a hagyományos moldvai táncok formai, stiláris, funkcionális és tartalmi változása terén; milyen tényezők, motivációk és szándékok húzódnak meg ezen átalakulás hátterében; s mindezt hogyan értelmezik a moldvaiak, valamint a magyarországi táncházmozgalom tagjai.


Bondea Vivien

Bondea Vivien táncantropológus, az ELKH Zenetudományi Intézet tudományos segédmunkatársa és a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének projektkoordinátora.

Felsőfokú tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékén végezte, 2022-ben ugyanitt szerzett doktori fokozatot.

Fő kutatási területe a tánckultúra és a társadalmi átalakulás kapcsolata Moldvában.


Időpont: 2023. március 16., 09:50

Helyszín: Színházterem

 

Vissza a konferencia oldalára

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!