Dr. Bon­dea Vi­vi­en: Csán­gó­men­tés, tánc­kul­tú­ra, adap­tá­ció

A hagyományos moldvai táncok átalakulásának kérdése organikus és organizált táncalkalmakon

 

A rendszerváltás után élénk kapcsolat alakult ki a moldvai magyarság néhány faluközössége és a magyarországi táncházmozgalom között. A népzenészek, táncosok és turisták mellett egyre több kutató és amatőr gyűjtő fedezte fel magának Moldvát, az ezredfordulót követően pedig megindult a tudatos hagyományőrzésre nagy hangsúlyt fektető magyar nyelvű oktatás is. A fokozott érdeklődés és támogatás hatására moldvai hagyományőrző csoportok alakultak, táncos és zenész specialisták kezdték meg előadó- és oktatótevékenységüket. A moldvai táncokra az olyan új típusú táncalkalmak, mint a szervezett táncgyűjtések, színpadi fellépések, tánctáborok vagy táncházak jelentős hatást gyakorolnak, ugyanakkor ezen táncok saját természetes közegükben továbbra is elevenen élnek és formálódnak.

Az előadás többek között arra keresi a választ, hogy milyen tendenciák figyelhetők meg a hagyományos moldvai táncok formai, stiláris, funkcionális és tartalmi változása terén; milyen tényezők, motivációk és szándékok húzódnak meg ezen átalakulás hátterében; s mindezt hogyan értelmezik a moldvaiak, valamint a magyarországi táncházmozgalom tagjai.


Bondea Vivien

Bondea Vivien táncantropológus, az ELKH Zenetudományi Intézet tudományos segédmunkatársa és a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének projektkoordinátora.

Felsőfokú tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékén végezte, 2022-ben ugyanitt szerzett doktori fokozatot.

Fő kutatási területe a tánckultúra és a társadalmi átalakulás kapcsolata Moldvában.


Időpont: 2023. március 16., 09:50

Helyszín: Színházterem

 

Vissza a konferencia oldalára

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!