Egy­ko­ri tánc­al­kal­mak Bu­dán

Botezatu Viktória klézse-budai hagyományőrzővel

beszélget Varga Máté

 

Klézse nagyközség országút felé eső részét a helybéliek Buda néven említik. Az immár önálló parókiával rendelkező településrészen él, és a Moldvai Csángó Oktatási Programban tanítja a gyermekeknek Botezatu Viktória a szüleitől és nagyszüleitől örökölt hagyományos tudást: népdalokat és néptáncokat, szokásokat kézművességet és kenyérsütést egyaránt.

„A falusi gyermekek a lakásomhoz jönnek hozzám iskola után, és ott tartok nekik foglalkozásokat. Csángó éneket és táncot tanítok nekik és kézművességet, mindent ami a hagyományőrzéshez tartozik. Szövünk, varrunk és hímzünk, koszorúkat készítünk, tojást festünk.”

Fiatal korának táncalkalmairól, belenevelődésről és tánctanulásról, valamint a hagyomány és modern jelenségek egymást át- meg átszövő sajátos viszonyairól kérdezi Varga Máté, a Hagyományok Háza szakmai munkatársa.


Botezatu Viktória

Klézse nagyközség Buda nevű részén él Botezatu Viktória, vagy ahogy legtöbben szólítják, „Néne Viktori”, aki 2005-től az Moldvai Csángómagyarok Szövetségének munkatársa hagyományőrzőként, de korábban is több szálon kötődött a szervezethez, a magyar ügyhöz, hiszen szülőként az elsők közt volt Klézse községben, aki gyerekei számára kérte a magyar nyelvű oktatást.

Bővebben az előadóról


Időpont: 2023. március 16., 11:10

Helyszín: Színházterem

 

Vissza a konferencia oldalára

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!