Ko­vács Me­lá­nia: Ha­gyo­mány­őr­zés, ha­gyo­mány­őr­ző prog­ra­mok a Mold­vai Csán­gó­ma­gya­rok Szö­vet­sé­ge kö­te­lé­ké­ben

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog,
ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”

Kodály Zoltán

 

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, a moldvai magyarság érdekképviseleti szervezeteként, kiemelten fontos feladatának tekinti, hogy lehetőséget biztosítson a fiatal generációnak a gazdag csángó szellemi és anyagi kultúra „megszerzésére”, hisz a népi kultúra az azonosságtudat felépítésében fontos szerepet tölt be. A falvak hagyományos élet- és szokásrendjének felbomlása után nem maradt terepe, alkalma annak, hogy a gyerekek a felnőttektől megszerezzék ezt a tudást, így ma már elengedhetetlen a külső segítség – helyi hagyományőrzők, külső szakemberek (néptáncpedagógusok, népzeneoktatók), kulturális intézmények. A heti rendszerességű hagyományőrző, hangszeroktató foglalkozásokkal, és az éves kulturális programsorozattal ezt a lehetőséget igyekszünk megteremteni.


Kovács Melánia

Kovács Melánia a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége programkoordinátora. Erdélyi születésű néprajzosként került Moldvába magyart tanítani 2005-ben. Vezette a Szövetség bákói irodáját, majd 2015-től a hagyományőrző tevékenységek felelőse. Feladatai közé tartozik a moldvai falvakban a rendszeres hangszeroktatás és hagyományőrző foglalkozások koordinálása, a tájházhálózat, néprajzi adattár kialakítása, a táncházak, bálok rendezése, és a nyári zenész- és tánctáborok, éves hagyományőrző programok szervezése is.


Időpont: 2023. március 16., 11:40

Helyszín: Színházterem

 

Vissza a konferencia oldalára

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!