Mold­vai tánc­há­zi szín­tér Bu­da­pes­ten

Pódiumbeszélgetés moldvai táncházat szervezőkkel

 

Dr. Sándor Ildikó beszélgető partnerei eltérő karakterei a fővárosi moldvai táncházi színtérnek.

Három helyszín, három korszak, három generáció.

Hasonló és eltérő látásmód, szervezés, közeg és közönség. Egy klasszikus „művházas”, ahonnan – szinte – minden kiindult, egy „középgenerációs”, ami tovább vitte elődje (és kortársa) szellemiségét és a legifjabbaké, akik teljesen más közegbe, rom- és folkkocsmákba, alternatív szórakozóhelyekre viszik el a Szeret-mentéről származó táncokat sikerrel.

beszélgetőtársak: Zoltán Eszter, Fülöp Attila, Molnár Előd, Dósai Gergely


Sándor Ildi Dr. Sándor Ildikó néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoportjának szakmai vezetője. Magyar-néprajz szakon végzett, majd a néprajz doktori cím megvédése (2002) óta a Hagyományok Háza munkatársa és a Magyar Táncművészeti Egyetem docense. Főbb szakterületei a gyerekfolklór és a népi játékok, valamint folklorizmus jelenségek elméleti, módszertani és gyakorlati kérdései. A Tatros együttes alapító énekese volt, kezdetektől vezeti a moldvai és gyimesi zenére épülő Kőketánc gyerektáncházat.
Molnár Előd

Molnár Előd népzenész, tánctanár. Alma materei a táncházak közül főleg a Marczibányi- és Almássy tériek. Iskolái az Óbudai Népzene- és Nyíregyi Fő-iskolák voltak. 2009 óta furulyatanárként vesz aktívan részt a Zempléni Serketánc – gyimesi, moldvai tánc, zene, képzőművészkedő héten. 2013 óta a Tázló együttes állandó tánctanára. Sok zenekar meghívott vendégeként muzsikál, táncot tanít, táncoltat, mulattat. 2022 szeptemberétől a Kőketánc gyerektáncház foglalkozásvezetője, de zeneileg már 2008 óta itt növekedett mestere, Kerényi Róbert mellett. Hétköznapi munkájában a szoftverfejlesztéssel, -teszteléssel foglalkozik.

Zoltán Eszter Zoltán Eszter 1996-2021-ig moldvai táncok tanításával foglalkozott, 2011 óta a Marczibányi Téri Művelődési Központban működő Guzsalyas csángó táncház szervezője.
Zappa

 

Fülöp Attila „Zappa” táncoktató, koreográfus 

Részletes önéletrajz

 

Dósai Gergely Dósai Gergely bel-pesti moldvaista, furulyás

Körülbelül negyed évszázada éltem, amikor elkezdtem furulyázni. 

Főleg a moldvai és gyimesi zenébe, majd a csángó emberekbe is beleszerettem. 

Fél évet töltöttem Klézse község lakosai között, valamint Pokolpatakon tanítás utáni foglalkozásokat tartottam a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége alkalmazottjaként. 


Időpont: 2023. március 16., 12:10

Helyszín: Színházterem

 

Vissza a konferencia oldalára

Tíz me­sés év

Kiállítással emlékeznek a Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesületet megalapításának tizedik évfordulójára. 

 

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!