Né­pi Ha­gyo­má­nya­ink Meg­őr­zé­se 2022 - Er­dély­ben és Fel­vi­dé­ken mű­kö­dő stra­té­gi­ai ci­vil szer­ve­ze­tek

Jelentkezési határidő
2022. szeptember 28. 23:59

NÉPI HAGYOMÁNYAINK MEGŐRZÉSE 2022
PÁLYÁZATI KIÍRÁS
az Erdélyben és Felvidéken működő stratégiai civil szervezetek 
2022. évi munkaterv szerint megvalósuló, a Hagyományok Háza szakmai stratégiájába illeszkedő, 
programok megvalósítására és a szervezetek működési kontinuitásának biztosítása tárgyában kiírt összevont pályázati támogatásról 

 

PREAMBULUM

A Hagyományok Háza (a továbbiakban: Hagyományok Háza vagy HH) a II/5758-2/2021/PKF, 1893-4/4/2021 számú Alapító Okirat 4.3. fejezet b), c), g), h), i) és j) alpontjaiban foglalt alapfeladatai:
-    a magyar nyelvterület és a Kárpát-medence néphagyományaira épülő művészeti tevékenység ellátása;
-    a néphagyomány gondozása és a hagyományőrzés érdekében kifejtett tevékenységek támogatása, a népművészet, a népi iparművészet és a néphagyomány minőségbiztosítási rendszereinek működtetése;
-    a népi hagyományaink iránti bel- és külföldi figyelem felébresztése, fenntartása, a magyar és a kárpát-medencei népművészet, népi iparművészet és a néphagyomány tárgyi és szellemi értékeinek népszerűsítése, országos, regionális, nemzetközi rendezvények szervezése;
-    megyei és Kárpát-medencei hálózatok, kirendeltségek működtetése, 
-    A Hagyományok Háza 2017-től stratégiai együttműködés keretében határon túli szervezetekkel közösen valósítja meg ezen alapfeladatait a magyar lakta közösségekben, hiszen a helyi népművészet, a határon túl a néphagyomány életben tartása a közösség- és identitásépítés, a nemzeti egység megőrzésének elsőrendű eszköze.
-    2019. évben megalakult az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (a továbbiakban: EHHA, Székhely: Kolozsvár, Mátyás király utca 4, Kolozs megye) amely önálló gazdasági szervezettel működő szervezet Erdélyben. 
-    Erdélyben a Hagyományok Háza a 2022. évi pályázatok szakmai megvalósításának koordinálását, ellenőrzését szakmai stratégiai együttműködés kereti között, az EHHA szervezetével szoros együttműködésben végzi, a HH szakmai irányításával. 
-    2022. évben a romániai szervezetek vonatkozásában a szakmai és pénzügyi ellenőrzésben a Hagyományok Háza által meghatározott szempontok szerint, külön megállapodásban rögzített feltételek alapján az EHHA szervezete is részt vesz.

A Hagyományok Háza néphagyomány átadás terén végzett jó gyakorlatainak meghonosítása az Erdélyben és Felvidéken eddig végzett hagyományőrző tevékenységeivel összhangban 2022. évben pályázatot hirdet a stratégiai célok megvalósítására, valamint a stratégiai együttműködésben résztvevő szervezetek működési kontinuitásának biztosítására az alábbiaknak megfelelően:
-    az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.),
-    az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.),
-    az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet, illetve 
-    a jelen pályázati kiírás, valamint 
-    a Hagyományok Háza Pályázati Tájékoztató és elszámolási útmutatója.  

A pályázat célja 
Az Erdélyben és Felvidéken élők népművészetének fölmérése, gyűjtés, archiválás és a HH által elfogadott szakmai programtervek alapján táncházak, népi együttesek, népzenei oktatás, kézműves-foglalkozások és népművészeti nagyrendezvények támogatása, új tevékenységek, kezdeményezések generálása, adatbázis fejlesztés. 
 

A pályázat benyújtása
A pályázatokat a Pályázó képviseletére jogosult személy aláírásával kell megküldeni, pdf formátumban 2022. szeptember 28- ig (23:59 magyar idő szerint) a nhmp@hagyomanyokhaza.hu emailcímre.  

A Pályázati dokumentáció elérhető az alábbi linken:

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!