Ma­da­ras Já­nos

Késes Népi Iparművész

„Aki kézzel dolgozik, az kézműves, aki kézzel és ésszel, az mester, aki kézzel, ésszel és szívvel, az művész.”

Aquinói Szent Tamás

Madaras János

1969-ben egy marosvásárhelyi szakiskolában kezdte el a géplakatos szakot, ami a későbbiekben igazi alapkiképzésnek bizonyult. 1972-től 1994-ig egy marosvásárhelyi gépgyártó vállalatnál lett szerelő. Ennek a gépgyártó üzemnek az volt az érdekessége, hogy egy kis borotva- és bicskakészítő műhelyből nőtte ki magát, úgy, hogy megmaradt a reprezentációs célokat szolgáló bicskakészítés. Madaras János itt sorozatban készítette a szebbnél szebb bicskákat, késeket, faragó szerszámokat.
1995-től Szolnokon kezdett tevékenykedni vállalkozóként.
2000-től aktív tagja a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Népművészeti Egyesületnek.

Gyakran vesz részt népművészeti vásárokon, különféle rendezvényeken, késes szakmai találkozókon. (Mesterségek Ünnepe, Budapest; Tűzzel-vassal fesztivál, Székesfehérvár)
Külföldön is többször megfordult gondosan megmunkált bicskáival, késeivel. (Csehország, Ausztria, Németország)

2018. augusztus 20-án Magyar Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetésben részesült.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!