Női sorsok, asszonyszerepek, női lélek a hagyományos társadalmakban
A kapolcsi Hagyományok Háza Folkudvarban idén a nő kerül a középpontba. Szeretnénk megmutatni, hogy a hagyományos falusi társadalomban milyen szerepet töltöttek be a nők, mennyi tudást birtokoltak és adtak tovább anyáról lányára. Azon kívül, hogy a férjük mellett vezették a háztartást, nevelték a gyerekeket – ami magában foglalta többek között a ház külső-belső karbantartását, dekorálását, a kert művelését, a sütés-főzést, az ételek eltevését, hogy a hosszú téli hónapokban is minél változatosabban étkezzen a család –, rengeteg speciális tudás birtokában is voltak, mint például a textilneműk elkészítése, a ruhák varrása, hímzése, az egyszerűbb betegségek gyógyítása, a füvek-fák gyógyhatásának ismerete. Sok száz dal, mondóka, népi bölcsesség, mese raktározódott a fejükben, mindegyiknek megvolt a maga alkalma, helye, ideje, amikor előkerültek, hol egyedül, hol a fonóban, hol a bölcső mellett vagy épp a halott ágyánál. Bizonyos szaktudást igénylő feladatokat kizárólag nők láthattak el, ilyenek voltak a bábák, kenőasszonyok, akiknek különleges tudása kitüntetett helyet biztosított számukra a helyi társadalomban.
A 10 nap alatt alkalom lesz megismerni a női kézműves-mesterségeket, megtudni ki a mátka, komaasszony, ángyomasszony, mikor lesz a lányból nagylány, mi került a hozományba, mit csinál a javasasszony és a bába, mi az asszonyfarsang, és minden éjjel lesz alkalom mulatni is férfiakkal vagy akár nélkülük a karikázáskor.
A Hagyományok Háza Folkudvar évek óta az a hely, ahol megtudhatod, miért izgalmas a népzene, néptánc, kézműves-hagyományaink. A hely, ahol tiszta szívvel énekelhetsz, ahol táncot tanulhatsz, felnőttként is hallgathatsz mesét, ahol órákra belemerülhetsz a kézműveskedésbe, ahol rájöhetsz, milyen önfeledten lehet népzenére bulizni. Idén újra a régi, megszokott FolkUdvarban találkozhattok velünk, várunk, hogy táncoljatok, bütyköljetek, beszélgessetek, bulizzatok velünk, és ünnepeljük közösen a jubileumi, 30. Művészetek Völgyét!