Ţigă­neş­te (Bu­dat­el­ke)

Ismét elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

Adatközlők: 

Marica Valer és Marica Maria

Gyűjtés helyszíne, időpontja:

Hagyományok Háza (Budai Vigadó), 2002.január 25.

Gyűjtők:

Pallagi Pál, Lengyel László „Türei”, Bodó-Bán János, Busai Norbert

Táncolja:

Farkas Fanni és Kiss Balázs, Aranygyöngyös és Aranysarkantyús táncosok, a Népművészet Ifjú mesterei

A gyűjtés megtalálható a Hagyományok Háza Folklóradatbázisában.

"Ez a zene magával ragadó. Legalábbis velünk ez történt… A felvételen szereplő prímás, Harlet Ion „Nucu” azóta elnyerte a Népművészet Mestere díjat (2018)!
Az Édeskeserű (2009) című műsorunkra készültünk éppen, amikor Busai Zsuzsa és Busai Norbert által találkoztunk ezzel a táncanyaggal. Nem sokat tudtunk addig a mezőségi román táncokról, de rögtön az első impulzusok megfogtak bennünket.
A budatelki románok kombinatív és virtuóz páros táncai miatt nagy kihívást jelentettek - és jelentenek a mai napig is számunkra.
Külön említésre méltó, hogy az eredeti felvétel, és a mostani is ugyanabban az épületben készültek.
Sőt, a falak és a padló tanúskodnak róla, hogy ugyanazon a helyen is! Így talán felcsillan a régi büfé, a régi táncházak emléke…
Köszönet a Jászság Népi Együttesnek a viseletekért!" 


A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!