Mód­szer­ta­ni út­mu­ta­tó

Pünkösdölő - Pünkösdi komplex foglalkozás

 

Ajánlott életkor:

  • óvodás Girl: Medium-Light Skin Tone on Facebook Child: Medium-Light Skin Tone on Facebook  
  • iskolás 1-8. osztály Girl: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels Child: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels

 

Szükséges technika:

  • laptop
  • projektor
  • hangfal

 

Szükséges eszközök, kellékek: Game Die on WhatsApp

  • laminált képek
  • kézműves-foglalkozáshoz szükséges eszközök, alapanyagok            
    • 1 kéve gyékény
    • virágok (3 csokor törökszegfű)     
    • 1 kb fűzvessző   
    • bot
  • bő szoknya
  • nagy kendő
  • kendők

 

Tevékenységfajták:

  • beszélgetés
  • énekes játék és mondóka
  • kézművesség
  • hangszerbemutató
  • táncmulatság

 

Foglalkozás menete:

 

I. Közös éneklés Girl: Medium-Light Skin Tone on Facebook Child: Medium-Light Skin Tone on Facebook  Girl: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels Child: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels
Musical Note on OpenMoji   „A pünkösdnek jeles napja…”

 

II. Beszélgetés Girl: Medium-Light Skin Tone on Facebook Child: Medium-Light Skin Tone on Facebook  Girl: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels Child: Medium-Light Skin Tone on JoyPixels

  • Milyen ünnep?
  • Mit ünneplünk pünkösdkor?
  • Mikor van?
  • Milyen népszokások kapcsolódnak ehhez az ünnephez? - Itt szemléltetés gyanánt elővesszük a laminált képeket

Game Die on WhatsApp  laminált képek

 

III. Mozgásos játékok Girl: Medium-Light Skin Tone on Facebook Child: Medium-Light Skin Tone on Facebook   + 1-4 osztály

Pünkösdikirályné-járás – termékenységvarázslás

Game Die on WhatsApp  bőszoknya, nagy kendő

Kisfiúk szemlélik a szokást, a kislányokkal kört alakítunk ki, mondókával kiszámoljuk, kire kerül a szoknya, akinek segítségével sor kerül a pünkösdikirályné-választásra.

A pünkösdikirályné- választás menete a következő:

Minden kislány menetiránynak fordulva jobb kezével a körben álló kislány szoknyája szélét fogja, bal kezét kinyújtva halad óramutató járásával. Az alábbi dalt énekeljük annyiszor, ahányan vannak a körben. Minden dal végén a körön kívül, a lányokkal ellentétes irányban haladó pedagógus megfog, kihúz a körből egy kislányt, aki onnantól hozzá csatlakozva, jobb kezét fogva halad utána. 

Ezután felemeljük közösen az utoljára maradt kislányt (széttárt karral hónaljánál fogva emeljük, igyekezzünk úgy, hogy a legszebb, legkisebb kislány maradjon utoljára), és azt kiáltjuk: 

  •  „Ekkora legyen a kendtek kendere!”

Ezután ki kell állja a nevetéspróbát, megcsiklandozzuk, de nem szabad elnevesse magát.
Majd a királyné feje felé nagy kendőt tartunk, minden lány a kendő szélét fogva, képzeletben házról házra vezetjük, vagyis a fiúkhoz is odamegyünk ezzel a dallal:

Végén ismét magasba emeljük a kis királynét és a termékenységvarázsló mondókát mondjuk: „Ekkora legyen a kendtek kendere!” 

 

Pünkösdikirály-választás – ügyességi játékokkal

Game Die on WhatsApp botok, kendők

Az ügyességi próbákat az alábbiak szerint valósíthatjuk meg: A fiúkat egy nagyobb körben ültetjük le, párosával. Rájuk bízzuk a választást, de jelezzük, hogy erejükhöz mérten válasszanak társat, akivel a próbákat kiállják. 4 próbával szerezhetnek pontokat! Aki a legtöbb pontot szerzi, az lesz a pünkösdikirály! Ha pontegyenlőség van, akkor egy általuk választott próbaismétléssel dől el, ki lesz idén a pünkösdi király!

  • tenyérrel kibillentés: kettesével jönnek a kör közepére. Szemben állnak egymással, kimérik a távolságot úgy, hogy egymás vállára teszik a kezüket kinyújtott karral. A lábakat összezárják, majd tenyerüket egymás tenyerébe helyezik. Tapsra megpróbálják kibillenteni, ellökni egymást úgy, hogy a talpuk nem mozdul el a helyéről. Aki előbb ellép, kibillen, az veszíti el a pontot. 
  • bothúzás: kettesével jönnek a kör közepére. Egymással szemben enyhén hajlított térdekkel, talpak összeérintésével helyezkednek el a földön ülve. Egy méter hosszúságú botot adunk a kezükbe úgy, hogy felváltva fogják, vagyis nem úgy, hogy egyikőjük mindkét kezével középen, másikuk mindkét kezével szélén fogja a botot, mert így nem tudnak egyenlő mértékben erőt kifejteni, hanem úgy fogják meg a botot, hogy egyik kezük a bot szélét fogja, másik a bot közepét, így váltva követik egymást a kezek. Majd tapsra úgy kell elhúzniuk a másikat, hogy nem fordul el a bot, vagyis térdükig át tudják húzni a másikat.
  • kakasviadal: Kettesével jönnek a kör közepére, egymással szemben fél lábra állnak. Kezüket mellkasukon keresztezve védő pozícióba helyezik és tapsra egymásnak ugrálgatva próbálják egymást kibillenteni az egyensúlyból, hogy az ellenfél letegye a felemelt lábát, mert amint leteszi a másik talpát a földre, veszíti a pontot. 
  • „Én az éjjel álmomban…” – sudridom-próba: Mindannyian körben állnak, mindenki kezében egy kendő, és ritmusra adogatják a kendőt a lábuk között, a dalnál a sudridom résznél felegyenesednek és meglengetik a kendőt. Ha kiesik a kezükből, vagy elrontják, nem lengetnek a sudridom résznél, akkor kiesnek! Aki utoljára marad, az szerzi a pontot. 

Szólás: „Rövid, mint a pünkösdi királyság.”

Mit jelent ez? Mennyi ideig tartott? Mivel járt?

Egy évig tartó kiváltságok: hivatalos volt minden lakodalomba, ünnepélyre, mulatságba, kocsmában ingyen rovása volt (a község fizette), lovait, marháit társai tartoztak őrizni.

 

Párválasztós körjáték

„A pünkösdi rózsa, kihajlott az útra…”

Az első versszaknál körbe megyünk, majd a másodiknál a kör belseje felé fordulunk tapsolva. QA körben lévő választ valakit és azzal forog, második alkalommal már ketten, harmadik alkalommal már 4-en aztán 8-an majd 16-an lesznek bent…

 

IV. Ének a májusfaállításról + májusfaállítás szalagokkal díszítve

Game Die on WhatsApp  laminált kép

„Hallottátok-e már hírét, Süle Dani legénységét…”

Dalon keresztül ismerkedünk a szokással: beszélgetve kérdéseket feltéve…éjjel, titokban legénybandák állították a májusfát, ami a nagylányság jele volt, szégyen volt a lánynak, ha nem kapott, stb.

 

V. Táncmulatság hangszerbemutatóval (májusfa kitáncoltatása)

Ha nincs élő hangszerbemutatóra alkalom, akkor javasoljuk az alábbi két videót, amelyekben a dudával ismerkedhetnek meg a gyerekek:

 

 

 

A táncmulatság talpalávalójához ajánljuk a Alba Regia Táncegyesület nagy sikerű kiadványáról, a Galiba zenekar Kinn a pusztán című lemezéről a mezőföldi muzsikát:

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!