Ak­kor és most - Tá­péi olá­hos

Bemutatjuk azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.


Csongrádi születésű vagyok ezért természetes, hogy fontos számomra ez a Dél-alföldi gyűjtés. Elsők között volt ez a tánc a gyermekkoromban amit tanulhattam és azóta is mindig szép emlékeket idéz fel bennem amikor táncolom. 

Gulyás Norbert, a Magyar Állami Népi Együttes Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett táncművésze


Gyűjtés helyszíne: Margitszigeti Szabadtéri Színpad, Budapest
Gyűjtés időpontja:1952
Adatközlő: Ács György, a Népművészet Mestere
Gyűjtők: Albán Tünde, Katona György, Lengyelfi Miklós, Náfrádi László
Zene: Ludas zenekar

 


 MÉG TÖBB GYŰJTÉS 

 

 

 

 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!