XI­II. Or­szá­gos Né­pi Mes­ter­sé­gek Mű­vé­sze­te Pá­lyá­zat

Jelentkezési határidő
2021. augusztus 19. 16:00

A pályázat célja, hogy a hagyományos népi iparművészeti ágakon (szőttes, hímzés, fazekasság, faragás) kívül rekedt, vagy kevéssé művelt kézműves- és háziipari tevékenységek hagyományait és technológiáit megmentsük, megújítsuk és továbbfejlesszük. Továbbá, hogy olyan alkotások készüljenek, amelyek a hagyományokat korszerű, új formában dolgozzák fel.

 

A pályázat tárgyköre:

  • népi bútorműves, festettbútor-készítő, bőrműves, szűcs, szűrszabó, kékfestő, fésűs, kádár, kulacskészítő, vertcsipke-készítő, mézeskalácsos, hálókötő tevékenységek
  • vessző-, csuhé-, gyékény-, sás-, szalmatárgy-készítők alkotásai
  • népi öltözetkiegészítő szakágak: kalapos, lószőrfonó, gyöngyfűző és más népi ékszerkészítő (fémékszerek kivételével!), papucskészítő, bocskoros, csizmadia, nemezelő, paszománykészítő;
  • a népi élet jeles napjaihoz és a népszokásokhoz kapcsolódó mesterségek: népi hangszer készítő, tojásfestő, gyertyamártó;

 

Pályázók köre:

A pályázat nyilvános, azon bárki részt vehet, aki ezt a célkitűzést elfogadja.

Pályázni csak új alkotásokkal lehet, önálló tárggyal vagy garnitúrával. Azokat a munkákat, amelyek más pályázaton, vagy a népi iparművészeti zsűri előtt már szerepeltek, a Bíráló Bizottság nem veszi figyelembe.

 

Zsűri:

A pályázatot a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság értékeli, és az arra alkalmas tárgyaknak zsűriszámot ad. A zsűrizés díja alkotásonként 1500 Ft, melyet csekken vagy átutalással lehet befizetni a Hagyományok Háza bankszámlájára (10032000–01739716–00000000). (Kérjük a zsűridíj befizetésénél az átutalást részesítsék előnyben!)

 

Pályázás módja:

A pályázatokat a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Bíráló Bizottsága értékeli, és az arra érdemes tárgyaknak zsűriszámot ad. A pályázati adatlap és a zsűri adatlap a csatolmányok között található, onnan tölthetők le. Kérjük, részesítsék előnyben az elektronikus zsűri adatlapunkat.

Elektronikus adatlap

A zsűrizés díja alkotásonként 1 500 Ft, melyet csekken vagy átutalással lehet befizetni a Hagyományok Háza számlaszámára (10032000–01739716–00000000). A közleményben, kérjük, tüntessék fel a befizető nevét és a „zsűri díj” szót. A bizonylatot, kérjük, mellékeljék a zsűri adatlaphoz. Személyes befizetésre a Budapesten a Fő u. 6/b szám alatt van lehetőség nyitvatartási időben.

 

Pályázati határidő:

Az adatlapok beérkezésének határideje: 2021. augusztus 19.

A pályaműveken fel kell tüntetni a pályázó nevét, valamint az adatlappal megegyezően be kell sorszámozni a tárgyakat.

 

A pályázati tárgyakat postán vagy személyesen lehet eljuttatni a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályára. (1011 Budapest, Fő u. 6/b.)

Személyes tárgyleadás: 2021. augusztus 16-19., 9–16 óra között

Postacím: Hagyományok Háza, Népi Iparművészeti Osztály, 1011 Budapest, Fő u. 6/b

A postai beküldés határideje: 2021. augusztus 19.

A postán feladott tárgyakért felelősséget nem vállalunk!

 

Zsűrizés időpontja: 2021. szeptember 1.

 

A pályázat eredményhirdetésére és a kiállítás megnyitására 2021. szeptember 24-én 14 órakor kerül sor Budapesten, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.

A kiemelkedő alkotások díjazásban részesülnek.

 A kiállított tárgyakat az alkotók csak a kiállítás bontása után szállíthatják el.

 

A pályázat meghirdetője és rendezője:

Hagyományok Háza, Budapest

 

 

További információ: 

Csákányi Zoltán

(+36 1) 225 6012

(+ 36 30) 570 5198

Hagyományok Háza, Népi Iparművészeti Osztály

1011 Budapest, Fő u. 6/b

Csatolmányok

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!