Nyír­vas­vá­ri ci­gány­tánc

Ismét elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

Adatközlők:

Rostás Miklósné (Rostás Miklós) 

 

Gyűjtés helyszíne, időpontja:

Nyírvasvár (Szatmár), 1968.10.11.

Gyűjtők:

Martin György, Pesovár Ferenc, Sztanó Pál, Halmos István, Víg Rudolf, Waigand Márton

 

Táncolja:

Bánhegyi Nikoletta

"A cigánytáncok csodálójaként kedvenc gyűjtéseimhez tartozik a nyírvasvári anyag: a nők 2-3 motívumból is egy rendkívül változatos, nehezen letanulható folyamatot hoznak létre. Minden táncosnő kiemelkedő egyéniség. A sajátos stílust számomra a hangsúlyváltások, a dinamikai játékok és a tiszta elegancia különös, zseniális egyvelege adja."


Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!