Taj­ti Er­zsé­bet és Bor­bás­né Bu­dai Va­lé­ria

Tajti Erzsébet és Borbásné Budai Valéria, a Jászapáti központtal működő Rokolya varróműhely alkotóközösségének tagjai, viseletvarrók, oktatók. Céljuk a jász hagyományok és viseletek újraélesztése, rekonstruálása, továbbéltetése. Identitásuk tükröződik régi és újabb öltözékeiken is. Fontosak számukra hagyományaik, de fontos az is, hogy a XXI.század életmódjához illő, ma is hordható darabokat alkossanak.

Barabás

A Kis fekete 2020 projektre küldött gyöngyhímzett alkotásokat (öv, táska) tervezte és gyöngyözte Borbásné Budai Valéria, összeállította Donkóné Birkás Tünde. Az alkalmazott díszítmény Géderlakról (Bács-Kiskun megye) zármazik. 

Gyöngyhímzéses főkötő díszítménye újra gondolva. Forrás: Katona Edit - Tompos Lilla: Gyöngy az úri és népi öltözködésben.

Tajti Böbe

A zsinórozott alkotásokat (öv, táska) tervezte és zsinórozta Borbásné Budai Valéria, összeállította Donkóné Birkás Tünde. Az alkalmazott díszítmény Veszelovszki Gusztáv szabómester  XIX. század végi zsinórmintái alapján készült. Forrás: Jász Múzeum, Hortiné Dr. Bathó Edit

 

Elérhetőség:

e-mail

e-mail

 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!