Jó­zsa-Sza­ka E. Ka­ta­lin

Nemezkészítő Népművészet Ifjú Mestere

Ahány simítás, ahány öltés, ahány szál gyapjú vagy ahány szem gyöngy, annyi gondolat születik egy nemez elkészítése közben.

A nemezelés alapjait már gyerekkoromban megismertem, de komolyabban foglalkozni a szakmával felnőttként kezdtem. Az egyetemi tanulmányaim mellett 2008-tól párhuzamosan jártam Nádudvarra is a Népi Kézműves Szakgimnáziumba szakmát tanulni. Rendkívüli közösségbe csöppentem, életre szóló barátságok köttettek a szakiskolában töltött évek alatt. A szakoktatói minősítésemet is itt szereztem 2012-ben. Abán élek és itt tanítok az Atilla Király Gimnáziumban angolt és nemezkészítést. Büszke vagyok rá, hogy már több nálunk végzett diák választotta Nádudvart érettségi után szakmát tanulni. Mára kiváló nemezesek, bőrösök és fafaragók lettek. Ily módon a két iskola kötelékei összefonódtak és 2018-tól testvériskolai kapcsolat köti össze a két intézményt.

Emellett tartok tanfolyamokat és nyaranta táborokban is tanítok. Szívesen teljesítek egyedi megrendeléseket is! 2015-ben

Fejér Megye Népművésze lettem, ugyanebben az évben az Országos Népművészeti Kiállításon Gránátalma díjat kaptam és 2016-ban a Népművészet Ifjú Mestere címet nyertem el.

Jozsa-Szaka Kata
Elérhetőség: 

e-mail

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!