Jó­zsa-Sza­ka E. Ka­ta­lin

Nemezkészítő Népművészet Ifjú Mestere

Ahány simítás, ahány öltés, ahány szál gyapjú vagy ahány szem gyöngy, annyi gondolat születik egy nemez elkészítése közben.

A nemezelés alapjait már gyerekkoromban megismertem, de komolyabban foglalkozni a szakmával felnőttként kezdtem. Az egyetemi tanulmányaim mellett 2008-tól párhuzamosan jártam Nádudvarra is a Népi Kézműves Szakgimnáziumba szakmát tanulni. Rendkívüli közösségbe csöppentem, életre szóló barátságok köttettek a szakiskolában töltött évek alatt. A szakoktatói minősítésemet is itt szereztem 2012-ben. Abán élek és itt tanítok az Atilla Király Gimnáziumban angolt és nemezkészítést. Büszke vagyok rá, hogy már több nálunk végzett diák választotta Nádudvart érettségi után szakmát tanulni. Mára kiváló nemezesek, bőrösök és fafaragók lettek. Ily módon a két iskola kötelékei összefonódtak és 2018-tól testvériskolai kapcsolat köti össze a két intézményt.

Emellett tartok tanfolyamokat és nyaranta táborokban is tanítok. Szívesen teljesítek egyedi megrendeléseket is! 2015-ben

Fejér Megye Népművésze lettem, ugyanebben az évben az Országos Népművészeti Kiállításon Gránátalma díjat kaptam és 2016-ban a Népművészet Ifjú Mestere címet nyertem el.

Jozsa-Szaka Kata
Elérhetőség: 

e-mail

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!