Szak­mai be­szá­mo­ló

Szakmai beszámoló a népi ékszerkészítő táborról, mely a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg.

 

A tavaszi időszakban kiírt pályázati felhívás és a tárgyak postai úton történő beérkezése után, a szakmai zsűri döntése alapján 12 fiatal vehetett részt a táborban.

A tábori helyszín kiválasztásánál fontos szempont volt a korábbi hagyományok őrzése és, hogy a tábor vidéken legyen.

Gyakorlati oktató, műhelyvezető Nagy Gyöngyi, Komjáti Zoltánné és Péter Szidónia volt.

ékszertábor

Az idei évben minden pályázatot benyújtott fiatalt meghívtunk a táborba, azonban a járványügyi helyzet miatt egy határon túli, erdélyi lány nem tudott részt venni.

Az egyhetes tábor első napján, a bemutatkozások után, Boldizsárné Kovács Gizella Mi a harmónia című előadását hallgatták meg és közös alkotói gyakorlat keretében párokban harmonikus képet hoztak létre. Délután színelméleti előadás következett, mely szintén csoportos alkotási gyakorlattal zárult.

ékszertábor

Második nap Laczkó Tibor viseletgyűjtő néptáncpedadógus segítségével megismerkedhettek a sárközi viselet darabjaival. Egy korábbi táborlakó, Rotaru-Gulyás Eszter mint ifjú divattervező tért vissza és mutatta be divatbemutató keretében a Kis zobori ház című kollekcióját.

ékszertábor

Kedd délutántól a régi darabok megismerése, a tervezés és megvalósítás zajlott.

Irányított beszélgetésekkel és közös alkotással, rajzolással egészítettük ki a programot.  Sokszor éjszakába nyúlóan is folyt a munka.

ékszertábor

A műhelyt kellemes alkotói hangulat jellemezte, ahol a mesterek és tanítványok között tapintható volt a harmónia. Az együttműködések eredményeképpen kész tárgyak, tervek és sok-sok rajz készült.

ékszertábor

Az elméleti előadások is sokszor vitaindításra és gondolkodásra serkentették a fiatalokat. Reméljük minden fiatal inspirációval és tudásgyarapodással gazdagon tért haza.

ékszertábor

A program szakmai felelőse: Péter Szidónia

 


A Nemzeti Tehetség Program és a Miniszterelnökség támogatásával megvalósuló projekt.

Miniszterelnökség

 

nemzeti tehetség program

 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!