Ma­gyar Pász­tor­hang­sze­rek I. Kecs­ke­mé­ti Ver­se­nye

Jelentkezési határidő
2020. szeptember 10. 23:59

A Hagyományok Háza a kecskeméti Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központtal közösen versenyt hirdet a magyar pásztorhangszereken (furulyák, duda) játszók számára. Jelentkezhet minden hagyományos magyar népzenét játszó furulyás vagy dudás, aki 2020. szeptember 19-én már betöltötte a 18-ik, de még nem töltötte be a 35-ik életévét. A népies műzenét vagy népzenei feldolgozásokat játszó pályázók jelentkezését nem áll módunkban fogadni. 

 

Jelentkezni az alábbi linken elérhető online jelentkezési lapon lehet 2020. szeptember 10-ig: 

 

Online jelentkezési lap

 

Az online jelentkezési lap beküldése mellett kérjük, hogy a jelentkező küldje el szakmai önéletrajzát az alábbi címre:

berta.alexandra@hagyomanyokhaza.hu

 

A nyilvános színpadi versenyt a XXX. Kecskeméti Népzenei Találkozó keretében bonyolítjuk le, 2020. szeptember 19-én 10 órától.

Minden versenyzőnek két versenyszámot kell előadnia, (egy kötelező és egy szabadon választott programot) egyenként 5-5 perc időtartamban. Mindkét versenyszámnak tartalmaznia kell egy lassú (parlando, rubato, parlando rubato, quasi giusto), egy giusto és egy tempo giusto tételt.

 

Kötelező versenyszám:

Furulyásoknak a versenyző által megjelölt eredeti felvételek alapján a gyimesi csángók, vagy az Ipoly mente magyar népzenéjét kell bemutatni. 

Dudásoknak a versenyző által megjelölt eredeti felvételek alapján a keleti tájegységek: Ipoly mente, Nógrádi-medence, Karancs vidéke, Cserhát, Gömör, Matyóföld, Délalföld, Moldva vagy a Duna és a Garam vonalától nyugatra található tájegységek: Vág-Garam köze, Zoboralja, Csallóköz, Szigetköz, Somogy valamelyikének magyar dudazenéjét kell előadni. 

 

Szabadon választott versenyszám:

Furulya: A szabadon választott versenyszám a magyar népi furulyajáték bármely táji változatát képviselheti, egy feltétellel:  Ha a versenyző kötelező versenyszáma a gyimesi csángók zenei hagyományát képviseli, akkor a szabadon választott versenyszám csak az Alföld, a Felföld, vagy a Dunántúl valamely tájegységének magyar furulyajátékát mutathatja be. Ha a versenyző kötelező versenyszáma az Ipoly mente térségből való, akkor a szabadon választott versenyszám csak erdélyi magyar népzene lehet.

Duda: A szabadon választott versenyszám a hagyományos magyar dudazene bármely táji változatát képviselheti, egy feltétellel: Ha a versenyző kötelező versenyszáma a keleti tájegységek zenei hagyományát képviseli, akkor a szabadon választott versenyszám csak a nyugati tájegységek valamely régiójának magyar dudajátékát mutathatja be. Ha viszont a versenyző kötelező versenyszáma az Duna és a Garam vonalától nyugatra eső térségből való, akkor a szabadon választott versenyszám csak az ettől a határtól keletre eső tájegységek valamelyikének magyar dudazenéje lehet.

 

A zsűri egy alapszintű követelményrendszer mentén (a játék ritmikai, intonációs jellemzői, stílusismeret, hagyományhűség) választja ki a verseny díjazottjait.

A verseny fődíja a dudások számára egy díszes magyar kecskeduda, a furulyások számára egy mesterhangszerekből összeállított furulyakészlet.

 

Hírös Agóra Nonprofit Kft.                                                                              Hagyományok Háza

 

További információ:

Berta Alexandra

berta.alexandra@hagyomanyokhaza.hu,

+36 70 933 5270

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!