Nagy­ecse­di ci­gány tán­cok

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

Adatközlő: 

Balázs Lajos "Kaja"

Gyűjtötték:

Martin György, Balázs Gusztáv, Tímár Sándor, Pálfy Gyula, Halmos István, Sztanó Pál, Szalay Olga, Nagy Judit, Nagy Erzsébet, Zsuráfszky Zoltán, Végső Miklós, Németh Ildikó, Farkas Zoltán

Gyűjtés helye, ideje:

Nagyecsed, 1980.10.11.

Táncolja:

Szoboszlai Balázs

Nagyon kedvelem a cigánytáncokat, ezen belül a nagyecsedi cigánytáncot. Ezzel a gyűjtéssel 2010-ben találkoztam először, azóta sokat foglalkoztam vele. A zenei kíséretet is szívesen művelem, akár énekről, szájbőgőről vagy kannázásról van szó. Több kedves ismerősöm is van, mind tánc, mind zenei részről akiktől nagyon sokat tanulhatok.


Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!