Nagy­ecse­di ci­gány tán­cok

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

Adatközlő: 

Balázs Lajos "Kaja"

Gyűjtötték:

Martin György, Balázs Gusztáv, Tímár Sándor, Pálfy Gyula, Halmos István, Sztanó Pál, Szalay Olga, Nagy Judit, Nagy Erzsébet, Zsuráfszky Zoltán, Végső Miklós, Németh Ildikó, Farkas Zoltán

Gyűjtés helye, ideje:

Nagyecsed, 1980.10.11.

Táncolja:

Szoboszlai Balázs

Nagyon kedvelem a cigánytáncokat, ezen belül a nagyecsedi cigánytáncot. Ezzel a gyűjtéssel 2010-ben találkoztam először, azóta sokat foglalkoztam vele. A zenei kíséretet is szívesen művelem, akár énekről, szájbőgőről vagy kannázásról van szó. Több kedves ismerősöm is van, mind tánc, mind zenei részről akiktől nagyon sokat tanulhatok.


Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!