Tóth Bog­lár­ka: Kar­ca­gi csip­kék

Fiatal nem hivatásos kézműves
Különdíj

 

Családunkban a negyedik csipkekészítő generációt képviselem. Mindig érdeklődéssel figyeltem, hogyan változik, alakul egy-egy motívum nemzedékről nemzedékre.

A jelenleg kialakult helyzet ugyan számomra több szabadidőt nem adott, de újra elosztotta azt, lehetővé téve ezzel, hogy több időt fordítsak a csipkekészítésre, hogy visszanyúlva a tájegységre jellemző és számomra kedves kakastaréjos mintához, az ősöktől ránk hagyományozott levelekkel kombinált motívumot tovább alakítsam. A motívum tovább gondolásával három tárgy készült el: egy terítő és két ékszer szett, de további vázlatok is papírra kerültek, amelyek a jövőben stólavégként és más ruházati kiegészítőkként jelenhetnek majd meg.

Tóth Boglárka csipke

Manapság egyre többen vannak, akiknek az érdeklődése visszafordul a hagyományos értékrendhez, így ezen belül az igényesen kidolgozott, hagyományos mintákból táplálkozó kézműves alkotásokhoz is. A csipkedíszítések iránti kereslet is erősödik, ami a ruházati kiegészítőkön kívül megjelenik a lakástextileken is. A karcagi kakastaréjos terítő egy rattan kisbútorhoz készült.

Tóth Boglárka csipke

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!