Tóth Bog­lár­ka: Kar­ca­gi csip­kék

Fiatal nem hivatásos kézműves
Különdíj

 

Családunkban a negyedik csipkekészítő generációt képviselem. Mindig érdeklődéssel figyeltem, hogyan változik, alakul egy-egy motívum nemzedékről nemzedékre.

A jelenleg kialakult helyzet ugyan számomra több szabadidőt nem adott, de újra elosztotta azt, lehetővé téve ezzel, hogy több időt fordítsak a csipkekészítésre, hogy visszanyúlva a tájegységre jellemző és számomra kedves kakastaréjos mintához, az ősöktől ránk hagyományozott levelekkel kombinált motívumot tovább alakítsam. A motívum tovább gondolásával három tárgy készült el: egy terítő és két ékszer szett, de további vázlatok is papírra kerültek, amelyek a jövőben stólavégként és más ruházati kiegészítőkként jelenhetnek majd meg.

Tóth Boglárka csipke

Manapság egyre többen vannak, akiknek az érdeklődése visszafordul a hagyományos értékrendhez, így ezen belül az igényesen kidolgozott, hagyományos mintákból táplálkozó kézműves alkotásokhoz is. A csipkedíszítések iránti kereslet is erősödik, ami a ruházati kiegészítőkön kívül megjelenik a lakástextileken is. A karcagi kakastaréjos terítő egy rattan kisbútorhoz készült.

Tóth Boglárka csipke

 

<< Vissza a többi pályázathoz

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!