Tóth Bog­lár­ka: Kar­ca­gi csip­kék

Fiatal nem hivatásos kézműves
Különdíj

 

Családunkban a negyedik csipkekészítő generációt képviselem. Mindig érdeklődéssel figyeltem, hogyan változik, alakul egy-egy motívum nemzedékről nemzedékre.

A jelenleg kialakult helyzet ugyan számomra több szabadidőt nem adott, de újra elosztotta azt, lehetővé téve ezzel, hogy több időt fordítsak a csipkekészítésre, hogy visszanyúlva a tájegységre jellemző és számomra kedves kakastaréjos mintához, az ősöktől ránk hagyományozott levelekkel kombinált motívumot tovább alakítsam. A motívum tovább gondolásával három tárgy készült el: egy terítő és két ékszer szett, de további vázlatok is papírra kerültek, amelyek a jövőben stólavégként és más ruházati kiegészítőkként jelenhetnek majd meg.

Tóth Boglárka csipke

Manapság egyre többen vannak, akiknek az érdeklődése visszafordul a hagyományos értékrendhez, így ezen belül az igényesen kidolgozott, hagyományos mintákból táplálkozó kézműves alkotásokhoz is. A csipkedíszítések iránti kereslet is erősödik, ami a ruházati kiegészítőkön kívül megjelenik a lakástextileken is. A karcagi kakastaréjos terítő egy rattan kisbútorhoz készült.

Tóth Boglárka csipke

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!