Ne­mez-me­sé­lők: Me­se­sző­nyeg

Családi kategória
Királyhalom
Különdíj

 

Három királyhalmi fiatal vagyunk: Birkás Dorina, Ágoston Barbara, Tilinkó Virág. Régóta terveztük, hogy megtanuljuk a nemezelés csínját-bínját. Ebben segítséget kértünk a helyi nemezkészítőtől, Erdélyi Olíviától. Az alkotómunkához tanárunk, Szebenyi Boglárka is csatlakozott. A járvány ideje alatt összeállt a csapat. Némi online egyeztetés után megszületett az ötlet. Olívia javaslatára a türkmen mintakincsből indultunk ki, mert azok a motívumok legalkalmasabbak történet elmesélésére. Azt is rögtön eldöntöttük, hogy faliszőnyeget készítünk. Találtunk egy izgalmas születésmesét Boldizsár Ildikótól, a Nap és a Hold találkozása címmel. Jöttek a tervek. Az ötletek halmazából összeállt a „tökéletes”, melybe mindent beleraktunk, amit szerettünk volna.

Nemez-mesélők

A kék színű Hold és a piros Nap feszültségekkel teli vágyódásából egy lila robbanással megszülettek a tündöklő csillagok, melyeket lángok képviselnek. Az alkotást az élet alapjául szolgáló DNS szál szövi körbe, így jelképezve az élet folytonosságát, végtelenségét. Elérkezett a konkrét megvalósítás napja. Mentorunk utasításait követve dolgoztunk. Egy vásznat terítettünk az asztalra, ráhelyeztük a gyékényt, amit újabb vászonnal takartunk le. Rárajzoltuk a mintát. Leraktuk a kontúr vonalakat enyhén megsodort, vizes nemez szálakból. Kitöltöttük a hézagokat langyos vízbe mártott, színes gyapjúval. Natúr rétegekkel fedtük le az egészet. Tenyérrel minden résznél kinyomkodtuk a levegőt a gyapjúrétegek közül, majd „megszenteltük”. Itt jött a neheze. Óvatosan feltekertük szőnyegünket a gyékénnyel együtt, és hosszú mozdulatokkal 15 percig görgettük ügyelve arra, hogy a mintánk el ne csússzon. Ezt a műveletet másik irányból is elvégeztük. Újra öntöztük melegebb szappanos vízzel, és feszesen feltekertük, görgettük, gyúrtuk a szőnyegünket. Ezt párszor elismételtük. Végül megfordítottuk, és újra láttuk a mintát. Izgalmas, tanulságos munka volt, miközben megéltük az élet, a mindenség, a természet fontosságát. Reméljük, meseszőnyegünk az Önök tetszését is legalább annyira elnyeri, mint amennyi szeretettel készítettük!

<< Vissza a többi pályázathoz

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!