Mi­kes La­jos: Pa­lóc fu­ru­lya

Népi iparművész
Különdíj

 

A karantén miatt számos alkotó pályázat időpontja csúszik. Én is készültem egy fafaragó kiállításra, aminek a beadási határideje kitolódott. Így viszont lehetőségem nyílt arra, hogy a már korábban elkészült anyagomat új darabokkal egészítsem ki.

Mikes Lajos furulya

Még tavaly (2019) kaptam édesapámtól pár darab furulyának való bodzafát, amiből egyetlen egy darab árválkodott eldugva a sarokban, arra várva, hogy ha végre több időm lesz, akkor hangszert fabrikáljak belőle. Nagy szerencsémre egy évvel ezelőtt sikerült részt vennem a Hagyományok Háza által szervezett és Gyenes Tamás népi iparművész vezetésével megvalósult, palóc furulyakészítő tanfolyamon. Tekintettel a vírus miatt kialakult helyzetre, mondhatni öröm az ürömben, egyszerre időmilliomos lettem.

Mikes Lajos furulya

Úgyhogy kiszedtem a bocfát a sarokból, kikészítettem a megfelelő szerszámokat és nekiláttam a munkának! Az elkészült furulyára egy kis díszítményt karistoltam, hogy mégse legyen olyan mezítelen szegény. A végén jó gazdagon bemázoltam lenolajjal, visszatörölgettem, s hagytam megszáradni. Azóta is rendszeresen játszok rajta, a szomszédok nagy örömére.

Mikes Lajos furulya

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!