Mi­kes La­jos: Pa­lóc fu­ru­lya

Népi iparművész
Különdíj

 

A karantén miatt számos alkotó pályázat időpontja csúszik. Én is készültem egy fafaragó kiállításra, aminek a beadási határideje kitolódott. Így viszont lehetőségem nyílt arra, hogy a már korábban elkészült anyagomat új darabokkal egészítsem ki.

Mikes Lajos furulya

Még tavaly (2019) kaptam édesapámtól pár darab furulyának való bodzafát, amiből egyetlen egy darab árválkodott eldugva a sarokban, arra várva, hogy ha végre több időm lesz, akkor hangszert fabrikáljak belőle. Nagy szerencsémre egy évvel ezelőtt sikerült részt vennem a Hagyományok Háza által szervezett és Gyenes Tamás népi iparművész vezetésével megvalósult, palóc furulyakészítő tanfolyamon. Tekintettel a vírus miatt kialakult helyzetre, mondhatni öröm az ürömben, egyszerre időmilliomos lettem.

Mikes Lajos furulya

Úgyhogy kiszedtem a bocfát a sarokból, kikészítettem a megfelelő szerszámokat és nekiláttam a munkának! Az elkészült furulyára egy kis díszítményt karistoltam, hogy mégse legyen olyan mezítelen szegény. A végén jó gazdagon bemázoltam lenolajjal, visszatörölgettem, s hagytam megszáradni. Azóta is rendszeresen játszok rajta, a szomszédok nagy örömére.

Mikes Lajos furulya

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!