Ve­raart Or­so­lya: Kéz­zel font, fes­tett és szőtt gyap­jú tex­tí­li­ák

Hivatásos alkotó

 

Ezekben a kézzel szőtt textíliákban Székelyföld tájképe és kultúrája húzódik meg - szerényen. A felhasznált gyapjút magam festem olyan növényekkel, amelyeket a portánk körüli mezőkön gyűjtök: cickafarok, lósóska, varádics, csalán, orbáncfű. De van köztük konyhából származó festékanyag is: hagymahéj, cékla, dió. A rongyvágás és szövés hagyománya is helyet kap a munkák közt, hangot adva annak, hogy a régi székely világban szemét nem volt - mindent újra lehetett hasznosítani.

Varaart Orsolya

A felhasznált fonalak közt található olyan gyapjúfonal is, amelyet magam fontam rokkán: rég halott nagyanyám kézi jártassága és tudása tovább él az eszközein.

Veraart Orsolya

Ezek a ruhák a rögtől rögig elven alapszanak: a talajból származnak, és oda térnek vissza, nem hagyva szennyezést és ártást a létezésük során.

És most ez fontosabb, mint valaha: ne ártani, ne szennyezni, a természettel összhangban lévő textíliákat készíteni.

<< Vissza a többi pályázathoz

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!