Vas­zi Ká­roly: Ká­n­ú­rás kesz­tyű

Nem hivatásos alkotó
Gyimes
Különdíj

 

Vaszi Károly 84 esztendős gyimesközéploki lakos. A kánurás kesztyűkészítés mesterségét 14 éves korában tanulta nagybátyjától. A kesztyűt egy endre nevű szarvasagancsból készült eszközzel, gyapjúból kötik.

Vaszi Károly

 

Vaszi Károly balkezes, de amikor tanította a nagybátyja, azt mondta neki, hogy nem jó kezébe tartja az eszközt, ezért át kellett vennie azt a jobb kezébe. Azóta is jobb kézzel köti kesztyűit. Inkább a férfiak készítették a kesztyűt, mivel az asszonyoknak más elfoglaltságuk volt; ők szőttek, fontak.

 

Vaszi Károly
<< Vissza a többi pályázathoz

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!