Most van időm al­kot­ni! -Több le­szel, ha al­kotsz

Jelentkezési határidő
2020. május 20. 23:59

 “A művészi alkotás egyik titka éppen az, hogy keletkezésének mechanizmusa mások számára hozzáférhetetlen, mivelhogy meghitt módon kötődik az alkotó személyiségéhez.” Bodor Ádám

 

A Hagyományok Háza a „Maradj otthon!” felhíváshoz csatlakozva, alkotói pályázatot hirdet népi kézművesek számára.

Sokszor gondolunk arra, majd ha lesz időm, elkészítem vagy befejezem alkotásom. Most egy kis időre megállt az idő, lelassultak és átalakultak a mindennapjaink. Nap nap után érezhetjük a természetes igényt az új és más feladatok kipróbálására, Ilyenkor, az elcsendesedős időkben elmélyedhetünk egy-egy szakmaterület szépségeiben vagy egyszerűen csak az alkotásban, és általa kiteljesedhetünk. Jelen pályázattal ezen népművészeti alkotásoknak és az alkotás folyamatnak kívánunk teret adni és bemutatni. Ezzel a felhívással szeretnénk bemutatni az alkotót, az alkotás folyamatát és a hozzá kapcsolódó történetet is, ezáltal teljes képet kapva az elkészült alkotásról.

Pályázatokat a következő szakmák képviselőitől várunk: fazekasság, csipkekészítés, kékfestő, viselet, népi ékszer, szőttes, nemez, faművesség, csont és szarufaragás, bútorfestés, kovácsmesterség, hímzés, bőrművesség, csuhé-, gyékény-, káka- szalma-, és vesszőfonás, mézeskalács, hímes tojás és gyermekjáték, cipő készítés

Pályázhatnak népi iparművészek, családok, hobbi kézművesek  is. Egy alkotó vagy család több tárggyal és tárgyegyüttessel is pályázhat.

Családi kategória:

Külön csoportban pályázhatnak azon alkotók, akik családon belül (legalább két családtag) tudnak közösen dolgozni egy tárgyon.

Egyéni kategóriák:

  1. csoport: 15-29 éves
  2. csoport: 30-59 éves
  3. csoport: 60-100 éves
A pályázat beküldési határideje és módja:

2020. május 20.

 

A pályázatra az online pályázati adatlap kitöltésével és az alkotásról és a munkafolyamatról készült fotókkal lehet. A elkészült alkotásokat nem kell elküleni!

A pályamunkákról és az alkotás folyamatáról (az alkotó munka közben) készült legalább 5-5 db jó minőségű fotót az alábbi linkre kérjük feltölteni: https://felho.hagyomanyokhaza.hu:5001/sharing/J0h6YZf5N

A feltöltésnél kérjük figyeljenek arra, hogy habár a csík (progress bar) elég gyorsan végigmegy, ezután azonban még várni kell, amíg a zöld pipa meg nem jelenik a fájl neve mellett, mert csak akkor lesz sikeres a feltöltés.

A fotók mérete: szélesebbik oldal min. 3000 pixel

Bármilyen kérdés esetén szívesen állunk szolgálatukra a mostvanidomalkotni@hagyomanyokhaza.hu címen.

Minden alkotás mellé kérünk egy rövid történetet (300-900 leütés) arról, melyik alkotás hogyan készült, milyen körülmények között tervezte az alkotó, esetleg mennyi ideje őrzi egy kosárkában, arra várva, hogy majd egyszer befejezhesse. Szeretnénk, ha mindenki megírná, mely tájegység alkotásaiból inspirálódott, mi sarkallta alkotásra. Örömmel fogadjuk, milyen gondolatok foglalkoztatják most a megváltozott körülmények közbeni alkotás alatt.

 

Pályázati adalap

 
Díjazás:

A pályázatra beérkezett műveket szakértő zsűri fogja értékelni, a legkiválóbb munkákat beküldők díjazásban részesülnek.

A zsűri döntése alapján a legszebb alkotásokat és a hozzájuk kapcsolódó személyes történeteket közzétesszük online felületeinken, és az alkotásokat bemutatjuk az intézményünk jövő évi, 20 éves fennállását ünneplő kiállításban.

 

„A kreativitás szépsége, hogy képes átformálni a félelmet örömmé”

Joe Gebbia

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!