Méh­ke­ré­ki mi­nințe­lu / Méh­ke­ré­ki ap­ró­zó tap­sos

 

 

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő(k):

Nyisztor György és a felesége Buta Mária 

 

 

Gyűjtötte:

Nagy Albert (Méhkerék, 1979)

 

 

Táncolja:

Husvét Dániel Aranysarkantyús táncos

A méhkeréki táncok nagyon közel állnak a szívemhez. Ezt a '79-es felvételt azért választottam, mert ez volt az első méhkeréki archív anyag amit láttam, valamikor a 2000-es évek második felében, körülbelül 15 évvel ezelőtt, még általános iskolai tanulóként. Természetesen rögtön a rabja lettem. Bár az élet úgy hozta, hogy sok más táncanyagot megismertem, megszerettem, de mégis ez egy nagyon meghatározó élmény maradt számomra. Nyisztor György, a Népművészet mestere faluja egyik legkiválóbb táncosa volt. Elegáns, pontos stílusa nekem különösen tetszik a mai napig, de már első látásra, gyermekként is megragadott. Számos felvétel készült róla ezen kívül - természetesen mindegyik kiváló- de én a fenti felvétellel találkoztam először. Ráadásként meg kell említenem, hogy a táncok iránti érdeklődésem jóvoltából többször jártam már a faluban és nagy szerencsémre megismerkedhettem a mai közösséggel, a hagyományőrző táncosokkal. Hallgatva, látva őket, vagy éppen velük együtt táncolva az emberben kialakul egy olyan gondolat, hogy ez bizony egy máig élő és változó, újra és újra megújuló kultúra.

 

 

 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!