Méh­ke­ré­ki mi­nințe­lu / Méh­ke­ré­ki ap­ró­zó tap­sos

 

 

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő(k):

Nyisztor György és a felesége Buta Mária 

 

 

Gyűjtötte:

Nagy Albert (Méhkerék, 1979)

 

 

Táncolja:

Husvét Dániel Aranysarkantyús táncos

A méhkeréki táncok nagyon közel állnak a szívemhez. Ezt a '79-es felvételt azért választottam, mert ez volt az első méhkeréki archív anyag amit láttam, valamikor a 2000-es évek második felében, körülbelül 15 évvel ezelőtt, még általános iskolai tanulóként. Természetesen rögtön a rabja lettem. Bár az élet úgy hozta, hogy sok más táncanyagot megismertem, megszerettem, de mégis ez egy nagyon meghatározó élmény maradt számomra. Nyisztor György, a Népművészet mestere faluja egyik legkiválóbb táncosa volt. Elegáns, pontos stílusa nekem különösen tetszik a mai napig, de már első látásra, gyermekként is megragadott. Számos felvétel készült róla ezen kívül - természetesen mindegyik kiváló- de én a fenti felvétellel találkoztam először. Ráadásként meg kell említenem, hogy a táncok iránti érdeklődésem jóvoltából többször jártam már a faluban és nagy szerencsémre megismerkedhettem a mai közösséggel, a hagyományőrző táncosokkal. Hallgatva, látva őket, vagy éppen velük együtt táncolva az emberben kialakul egy olyan gondolat, hogy ez bizony egy máig élő és változó, újra és újra megújuló kultúra.

 

 

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!