Méh­ke­ré­ki mi­nințe­lu / Méh­ke­ré­ki ap­ró­zó tap­sos

 

 

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő(k):

Nyisztor György és a felesége Buta Mária 

 

 

Gyűjtötte:

Nagy Albert (Méhkerék, 1979)

 

 

Táncolja:

Husvét Dániel Aranysarkantyús táncos

A méhkeréki táncok nagyon közel állnak a szívemhez. Ezt a '79-es felvételt azért választottam, mert ez volt az első méhkeréki archív anyag amit láttam, valamikor a 2000-es évek második felében, körülbelül 15 évvel ezelőtt, még általános iskolai tanulóként. Természetesen rögtön a rabja lettem. Bár az élet úgy hozta, hogy sok más táncanyagot megismertem, megszerettem, de mégis ez egy nagyon meghatározó élmény maradt számomra. Nyisztor György, a Népművészet mestere faluja egyik legkiválóbb táncosa volt. Elegáns, pontos stílusa nekem különösen tetszik a mai napig, de már első látásra, gyermekként is megragadott. Számos felvétel készült róla ezen kívül - természetesen mindegyik kiváló- de én a fenti felvétellel találkoztam először. Ráadásként meg kell említenem, hogy a táncok iránti érdeklődésem jóvoltából többször jártam már a faluban és nagy szerencsémre megismerkedhettem a mai közösséggel, a hagyományőrző táncosokkal. Hallgatva, látva őket, vagy éppen velük együtt táncolva az emberben kialakul egy olyan gondolat, hogy ez bizony egy máig élő és változó, újra és újra megújuló kultúra.

 

 

 

Ran­gos dí­jat ka­pott Ke­le­men Lász­ló

Kallós Zoltán-díjat adományozott dr. Kelemen Lászlónak, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnökének az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület. A díjat április 13-án vette át a budapesti Hagyományok Háza volt főigazgatója Kolozsvárott, a Protestáns Teológiai Intézetben. 

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!