Ma­gyar­vis­tai csár­dás

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő:

Mátyás István "Mundruc" és felesége Mátyás Katalin "Tita Kati"

 


Gyűjtötte:

Martin György, Borbély Jolán, Lányi Ágoston, Maácz László (1963, Budapest)


Táncolja:

Kiss Balázs Junior Príma és Népművészet Ifjú Mestere díjas, a 24. Országos Szólótáncfesztivál: Vásárhelyi László díj - legjobb férfi táncosa, kétszeres Aranysarkantyús táncos és Farkas Fanni Magyar Bronz Érdemkeresztes, Népművészet Ifjú Mestere díjas, kétszeres Aranygyöngyös táncos

A faluhoz és az ott élő emberekhez már régóta tartó kapcsolat, barátság vezet vissza, egészen 2006 óta. Szerencsénk volt nyaranta hosszabb időt eltölteni Vistában, így bepillanthattunk a mindennapi életükbe, szokásaikba, munkájukba és segíthettünk az ünnepek előkészületeibe és osztozhattunk az emberek bánataiban is. Igyekeztünk kisebb szokásokat rekonstruálni az idősebb generáció segítségével, elfeledett népdalokat feleleveníteni és sokat beszélgetni a régi idők táncéletéről. Ilyen távolságból is próbálunk mindent megtenni értük, népszerűsíteni Magyarvistát és így megköszönni nekik a nekünk szánt útravalót.

Köszönjük!

 


Zene:

Czilika Gyula és bandája

 

 

 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!