Pop up ké­pes­lap, sab­lon tech­ni­ká­val lé­pés­ről lé­pés­re

Bármi történik, a tavasz akkor is itt van, a fák virágoznak, a madarak énekelnek. Ebben a bejegyzésben több témával foglalkozunk: bútorfestés, festett virágok, pop up technika, rajzpályázat.

Tudtad-e, hogy nagyon sokáig a falusi házakban nem volt kémény, ezért bent nagy füst volt, ami mindent bekormozott? 

Egy idő után sikerült kitalálni a füst elvezetését, így olyan bútorokkal is berendezhették a házukat, amik fenyőfából készültek, és festve díszítettek.

Rengetegféle virág motívumot, madárábrázolást megismerhetsz, ha megnézed a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum raktárában készített képeket. Kattins ide: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/4355

 

Tudtad-e, hogy a tulipánt a törökök hozták el hozzánk?

A tulipán nemzetség Eurázsia mérsékelt égövében honos és ezen a területen sok faj képviseli. Ázsiában az ókortól becsülik ehető hagymájáért és szép virágjáért. Első termesztett fajtái az oszmántörökök közvetítésével jutottak Európába a 16. sz. derekán. A következő század folyamán hódították meg az európai kerteket, háttérbe szorítván a népszerű középkori dísznövényeket (rózsa, liliom, szekfű stb.) és szenvedélyes virágdivatot, ún. tulpomániát keltettek. Különösen Hollandiában állítottak elő sok ezer új fajtát és változatot, itt volt hosszú ideig az európai tulipán-kereskedelem központja. Népszerűsége később sem csökkent, a 19. sz.-ban sokfelé nemzeti virággá lett (Franciao., Belgium, Németo.). (Magyar Néprajzi Lexikon)

 

No de lássuk a technikákat! A kivágott sablonok a kedvenceim, hiszen elég hozzá egy papír (jó, ha rajzlap) és már is van egy mintánk, amit rengetegféleképpen sokszorosíthatunk. (Ezt a technikát a Hagyományok Háza „Tanuljunk népművészetül” tanfolyamán tanultam az oktatónktól Sevella Zsuzsannától). 

Pop up képeslap bútorfestett motívumokkal Zöld Péter meséje alapján

 

Egy másik érdekességet, a „pop up” alaphajtását is bemutatom. Ez egy nagyon érdekes technika, rengeteg mesekönyvet is így készítenek.

Nem biztos, hogy egy alkalommal készen leszel vele, és lehet, hogy több próbát is kell csinálnod, de a kezed fejlődik, és anya is csinálhat egyet veled. Dolgozzatok össze!

Én sokat tanultam rajzolni, így a motívumokat saját kézzel rajzoltam le a bútorokról. (Ha ki tudod nyomtatni, akkor ezt is körbe rajzolhatod, vagy ha van tableted, akkor ha ráteszed a papírt a képernyőre, át tudod másolni.) 

Madárkák egy gondolkodószékről.

 Tulipánmotívum.

1. Sablonkészítéshez használj egy kettéhajtott A/6-os lapot! (A/6-os az, amikor a rajzlapot hosszában kettéhajtjuk, elvágjuk, majd ezt a felet megint kettéhajtjuk és elvágjuk) A félbehajtott papír egyik felére rajzolhatod meg ezeket a motívumokat.

2. Ha megrajzoltad félbehajtva vágd ki!
Így lesz szép szimmetrikus, egyforma a mintád.

 

3. Jó ha kisollót használsz, azzal könnyebb kivágni a bonyolultabb formákat.

4. A sablon átszínezéséhez használj smirglipapírt és színesceruzákat. A színesceruzákból le kell dörzsölgetni port, vagy le kell kapargatni késsel.

5. A sablont tedd rá egy kettéhajtott sima papírlap felső részére. Gémkapoccsal vagy csipesszel rögzítheted, ahogy alul látható a képen.

6. A színes ceruzaporral kell az ujjadat bedörzsölni, és beszínezni a sablon üres, kivágott részét. Vigyázz, hogy ne mozduljon el a sablonod!

 

7. A kivágott sablon másik részét is használhatod.

8. Több virágot is rajzolhatsz az rajzlapod felső felébe. 

 A pop up hajtáshoz itt egy kis segítség: https://www.youtube.com/watch?v=HA-zqA4Xm-w

 

 

 9. Színes ceruzával is belerajzolhatsz az átsatírozott mintáidba és a sablonodba is.

10. Ha készen vagy a rajzokkal, a papírod hátuljára kell egy keményebb, vastagabb kartont ragasztóstifttel ragasztani.

11. Lejjebb láthatod, hogy Zöld Pétert és madarát is megrajzoltam külön papírra.

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!