Et­no­fon kon­cert

 A Forrásoktól a Vízierőművekig. Ady verbunkjától feltüzelve lumpolásokon, mámoros szerelmeken, látomásokon keresztül, nagyvárosokon és sosemvolt szép idők emlékein át – hol bánathajón, hol gyalog, hol vágtató paripákon vagy autóstoppal –, a bujdosásig. Oda, ahonnan már szinte lehetetlen hazatalálni. A parasztzenétől az urbánfolkig. Az adatközlőktől Kiss Ferenc hangépítész turbináin keresztül a kortárs zenéig.

A világzenei szcéna patinás, de folyton újító csapata az Etnofon. A külföldön is híres Kolinda és Vízöntő együttesek frontembere, Kiss Ferenc alapította 1992-ben, elsősorban saját művei megszólaltatásának szándékával. A népzene elfeledettnek vélt és élő hagyományaira alapozva egy olyan autonóm zenei stílust alakított ki az évtizedek során, melyben egy elementáris, ősi lét üzenetei találkoznak a modern ember bonyolult élményvilágával. Így az ETNOFON hangzásvilágában a korszerű elektronika használata mellett jelentős szerepet kapnak az akusztikus népi hangszerek, a tradicionális játék- és díszítéstechnikák. A dalok szövegeiben pedig az archaikus költészet. A laza társulás különböző műfajok progresszív képviselőiből verbuválódott (Vízöntő, Kolinda, Kimnowak, Makám, Dél-alföldi Szaxofonegyüttes stb.).

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!