XXIX. Kis­jan­kó Bo­ri Or­szá­gos Hím­ző­pá­lyá­zat és Ki­ál­lí­tás

A 2019-ben immáron XXIX. alkalommal meghirdetett országos Kisjankó Bori hímzőpályázatra és Kiállításra rendkívül magas színvonalon érkeztek be pályamunkák a Kárpát-medence egész területéről. Mindez egyértelműem bizonyítja, hogy a legrégebbi múlttal rendelkező hímzőpályázat semmit sem veszített fényéből, sőt ellenkezőleg, az ezen a területen tevékenykedő tehetséges alkotóknak köszönhetően folyamatosan képes megújulni. 
A pályázat meghirdetői között a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya, a Mezőkövesdi Közkincs-Tár Nonprofit Kft. és a Matyó Népművészeti Egyesület szerepelt. Pályázni egyéni és csoportos alkotóknak egyaránt az elmúlt két évben született, saját tervezésű munkákkal két kategóriában, az öltözék és kiegészítői, valamint a lakástextíliák és közösségi terek textíliái tematikában lehetett. 


Ebben az évben 114 tervező és több mint kétszáz kivitelező munkájaként 397 alkotást bírált el a zsűri, ebből hagyományos mesterremek minősítést 53, hagyományos míves termék minősítést 38, modern mesterremek minősítést 70, modern míves termék minősítést 74, ajándéktárgy minősítést 7 alkotás kapott, 155-öt nem javasolt kiállításra. A minősített és díjazott munkákat 2019. június 28. és szeptember 28-a között a Matyó Múzeumban és a Takács István Gyűjteményben (Galériában) láthatja az érdeklődő közönség. A kiállításmegnyitóhoz hagyományosan szakmai konferencia is kapcsolódik. A díjazott alkotások pedig Budapesten is bemutatásra kerülnek a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.
 

A pályázat és kiállítás kurátora:
Illés Vanda művészettörténész, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályának vezetője
A zsűri elnöke:
Dr. V. Szathmári Ibolya – etnográfus
A zsűri tagjai:
Beszprémy Katalin – a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének vezetője
Berzeviczy Fehér Jánosné – viseletkészítő, a Népművészet Mestere
és Viszóczky Ilona – etnográfus
Kiállításrendezők:
Borbényi Éva
és Dr. Illés Károlyné


A kiállítás megtekinthető Mezőkövesden a Matyó Múzeumban és a Takács István Gyűjteményben (Galériában) 2019. szeptember 28-ig, keddtől vasárnapig 9.00-17.00 óra között.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!