Szí­nek, tár­gyak, tech­ni­kák

Halmai Edina nemezkészítő és Somos Veronika bőrműves kamarakiállítása

 

Halmai-Somos

 

Két Nyitott műhelyes alkotó munkáit emeljük ki ebben az adventi időszakban. Mindkettőjük tárgyai átgondoltak, finomak, emellett precízen kidolgozottak. Külön alkotószemélyiségek, akik több közös munka után alkotópárossá értek. 

Őket kérdezte Farkas Réka, a Nyitott Műhely vezetője:

Somos Veronika

Mikor és hol kezdted el tanulni a bőrműves szakmát?

2013-ban a Hagyományok Háza OKJ-s képzésén, Terényi Gyöngytől.

Miért választottad ezt a technikát?

A bőrművesség előtt is foglalkoztam kézművességgel, elvégeztem a játszóház vezetői képzést, kerámiáztam, néptáncos-kézműves táborokban nemezeltem, szőttem. Mivel a gyerekeimmel sok évet otthon töltöttem, szerettem volna valami olyat tanulni, amivel még nem foglalkoztam, és „komoly”, sokrétű mesterség. Jól választottam, a bőrművesség tényleg ilyen: mindig lesz mit tanulni az évszázadok alatt felhalmozott, szinte végtelen tudásanyagból.

Milyen kézművességgel foglalkozol még?

Jelenleg leginkább a bőrművességgel foglalkozom, de szeretek együtt dolgozni olyan barátaimmal, akik más kézműves szakmákban alkotnak, így közel kerülök a nemezeléshez, szövéshez, szálasanyagokhoz is. Halmai Edinával nemez-bőr tárgyakat készítünk: ékszereket, kisebb táskákat, Kamocsay Judit szőtteseinek felhasználásával pedig táskák, övek készülnek, de készítettünk már gitárhevedert is kártyaszövött szalag és bőr kombinálásával.

Mik azok a tárgyak, amiket szívesen készítesz?

A legnagyobb kihívás táskát készíteni, de a legnagyobb sikerélményt is egy jól sikerült, nap mint nap hordható használati tárgy adja. Készítek persze öveket, ékszereket, kisebb tárolókat is. Szeretek megrendelésre dolgozni, érdekes feladat volt, amikor egy szövéssel foglalkozó hölgy kérésére hátitáskát készítettem - a saját szőttesét felhasználva - a kislányának. Mindketten nagyon örültek, és elégedettek voltak vele, amikor elkészült.

Mi az a népművészeti tájegység, ami neked tetszik?

Több olyan kurzuson vettem már részt, ahol a szűcshímzésekkel foglalkoztunk. Nehéz választani, és egy tájegységet kiemelni, de talán a baranyai ködmönöket csodálom leginkább.

Milyen Egyesület tagja vagy, és miért?

Az Iharos Egyesülethez csatlakoztam, mert hasonló érdeklődésű emberek közösségéhez tartozni jó, és sok kézműves ismerősöm tagja az Iharosnak. Egyébként a lakóhelyem is indokolta, hogy ehhez a Dél-Buda környéki egyesülethez csatlakozzak.

Hogyan tudod a családot és a kézművességet összeegyeztetni?

A kézművesség igazán családbarát munka: otthon dolgozom, magam osztom be az időmet, és míg a kezemet használva haladok a feladataimmal, még figyelni is tudok arra, hogy mit mesélnek a gyerekek a napjukról.

Mik a távolabbi terveid, milyen kiállításokon, pályázatokon vettél eddig részt, és miken szeretnél részt venni, vagy milyen tárgyat szeretnél megvalósítani?

Részt vettem a 2015-ös Élő Népművészet kiállításon, a Műcsarnok 2018-as Kéz-Mű-Remek kiállításán, 2019-ben a berettyóújfalui „Kitesszük a szűrét…” és az egri Viseletek régen és ma kiállításon, valamint a Hagyományok Háza néhány budapesti és vidéki kiállításán.

A jövőben is szeretnék pályázni hasonló kiállításokra, és remélem, készítünk majd újabb szőttes-bőr, nemez-bőr tárgyakat is.

 

Halmai Edina

Mikor kezdtél el nemezelni?

2011-ben iratkoztam be a Hagyományok Háza nemezszakkörébe Jaskó Boróhoz. Nagyon jó hangulatú foglalkozások voltak ezek, itt kaptam igazán kedvet a nemezeléshez. Előtte is jártunk már Téka táborokba, erdélyi néptánctáborokba, ott kezdtem el érdeklődni a népi kézművesség iránt.

Miért választottad ezt a technikát?

Nagyon szeretem a gyapjú puhaságát, a sok szép színárnyalatot, azt, hogy olyan jól alakítható, és hogy annyiféle tárgy készülhet belőle. Azt hiszem, egyébként is a finomabb anyagok, a textil, selyem felé vonzódom.  

Milyen egyéb kézműves technikákkal foglalkozol?

Amíg a gyerekeim kicsik voltak, tanultam gobelin szövést, selyemfestést is. A selyemfestést néha a nemezelésnél is tudom használni.

Mik azok a tárgyak, amiket szívesen készítesz?

Leginkább használható, praktikus tárgyakat, táskát, neszesszert, pénztárcát, kulcstartót készítek. Katona Anikóval együtt kezdtünk el finom gyapjúból babacipőket nemezelni. Anikó ötlete volt, hogy az egyéves kor alatti babáknak készítsünk cipőcskéket, ez hiánynak tűnt a hazai piacon. A nemez lábbeli nagyon kényelmes viselet, pehelykönnyű, finom meleg, jól szellőzik és antiallergén. A kiscipőket az Etsy-n lévő Lambeli boltunkban árusítjuk. Sokfelől rendeltek már tőlünk, Norvégiából, Ausztráliából is.

Mi az a népművészeti tájegység, ami neked teszik?

Az ázsiai népek motívumai közül a mongol tűzött nemezek tetszenek a legjobban. Készítettem már ezzel a technikával ülőpárnát és táskát is. A Kárpát medence területéről nagyon szépnek találom a gyimesi mellyes bunda mintakincsét, ezt használtam fel legutóbb egy modern női felső készítéséhez. Először selyemre megfestettem a gyimesi motívumot, majd a selymet finom szalaggyapjúval nemezeltem.

Milyen Egyesület tagja vagy, és miért?

Idén májusban egy nagyon színes és érdekes máramarosi tanulmányi kiránduláson csatlakoztam az Iharos Egyesülethez, ahol sok kedves embert ismertem meg. A Mesterségek Ünnepén pedig én is tartottam mesterségbemutatót az egyesület standjánál. 

Hogyan tudod a családot és a kézművességet összeegyeztetni?

Három gyermekem van, a legfiatalabb már 10 éves, így egyre több időt tudok a család mellett a kézművességre fordítani. 

Mit gondolsz a közös munkákról, társszakmákkal való együttműködésről?

Szívesen dolgozom együtt Somos Veronika bőrművessel, aki egyébként már régebb óta a barátnőm. A nemez táskáimat sokszor kombinálom bőr pánttal, rátétdíszítéssel, ebben sok segítséget, szakmai útmutatást kaptam tőle. Legutóbb nemez alapon bőr rátétes nyaklánc-fülbevaló szetteket készítettünk együtt, ezeket zsűriztettük is, és közös ékszerkészítő foglalkozást tartottunk az érdeklődőknek a Nyitott Műhelyben. 

Mik a távolabbi terveid, milyen kiállításokon, pályázatokon vettél eddig részt, és mi az amin szeretnél részt venni, vagy milyen tárgyat szeretnél megvalósítani?

Több hazai és egy pekingi kiállításon is szerepeltem a tárgyaimmal, a 2018-as műcsarnokbeli Kéz-Mű-Remek kiállításon is ott lehettek a munkáim. A Bihari Népművészeti Egyesület “Kitesszük a szűrét” pályázatán 2. helyezést értem el modern kategóriában. Szeretnék részt venni az Élő Népművészet Kiállításon 2020-ban, jelenleg is dolgozom egy bőrrátétes modern táskán, amit arra a pályázatra szeretnék benyújtani.

 

A kiállítás megtekinthető keddtől szombatig 10 és 18 óra közt.

 

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!