„Cso­da vi­lág ez”

Tárlatvezetés és hímzésbemutató

a Komádi hímzés 50 éve kiállításban

 

A komádi hímzés „Bihar kincse” és a Hajdú-Bihar megyei értéktárnak is becses darabja, nem mellesleg a helyi közösség egyik legfontosabb identitáserősítő értéke.

Programunkon a komádi hímzés történetét, jellegzetességeit, valamint a hímzőpályázatot és a kiállításba bekerült anyagot Dr. V. Szathmári Ibolya mutatja be, majd a hímzőkörről és a mintakincs felkutatásáról, az adatközlőktől származó érdekes történetekről mesél Dr. Takácsné Polgár Adél. Mindeközben a hímzőkör tagjai Seprenyi Dánielné szakkörvezető irányításával hímzésbemutatót tartanak, így részesei lehetünk ennek a hangulatnak is.

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

 

Tárlatvezetők:

  • Dr. V. Szathmári Ibolya néprajzkutató,
  • Seprenyi Dánielné hímzőkör vezető,
  • Dr. Takácsné Polgár Adél nyugalmazott könyvtáros, hímzés szakoktató

Hímzésbemutató:

  • a Fekete Erzsébet Hímzőkör tagjai

 

Regisztráció

 

Fekete Erzsébet (1934-1985), akinek a névét viseli a hímzőkör, pedagógusként 1971-ben Népi Díszítőművészeti Szakkör néven alakított hímző szakkört, és nevéhez fűződik a méltán híres komádi vászon- és fehérhímzés megmentése, felkutatása, fejlesztése és továbbéltetése. Kitartó kutatómunkájának hála, sikerült egy régi, egyedülálló vászonhímzésre találnia egy 1870-es évekből származó vászon lepedővégen. Ez a lepedővég volt az, mely egyetlen példányban őrizte meg a komádi vászonhímzésként ismeretté vált hímzésanyagot, azt a régi típusú hímzést, amiből az egész komádi vászonhímzés kialakult és napjainkra Kárpát-medence szerte ismertté vált.  Ugyancsak Ő indította el a későbbi keletű, un. komádi fehér hímzés emlékeinek felgyűjtését, jellegzetes mintakincseinek feldolgozását, korszerű és szakszerű továbbéltetését is. Korai halálát követően az általa megkezdett munkát szakköri tagjai folytatták tovább.

A hímzőkör otthona a kezdetektől fogva a Nagyközségi Könyvtár volt, ami sok szempontból nagyon szerencsésnek mondható, mivel folyamatosan helyet biztosít a szakköri foglalkozások és rendezvények számára, bázisa lett annak a gyűjtő-kutató- és feldolgozó munkának is, mely azt tűzte ki célul, hogy összegyűjt minden olyan tárgyi- és dokumentációs anyagot, ami a szakkör munkájához kapcsolódik. Ennek eredményeként egy egyedülállóan gazdag helytörténeti gyűjteményt hoztak létre. Mindezen munka összefogója Dr. Takácsné Polgár Adél könyvtáros lett, aki már gyerekkorában belecsöppent ebbe a „csodavilágba,” majd felnőttként aktívan, alkotóként is bekapcsolódott a szakkör munkájába, s a gyűjtőmunka inspirálta a szakoktatói képesítés megszerzésére is.                     

A hímzőkör 2018-ban vette fel a „Fekete Erzsébet” nevet, tagjai egy olyan közösséget alkotnak, ami mindamellett, hogy értéket őriz és teremt, tagjai megoszthatják egymással örömüket, bánatukat is. Félévszázados fennállásukat Dr. V. Szathmári Ibolya néprajzkutató javaslatára egy hímzéspályázat meghirdetésével ünnepelték, amelynek eredményét kiállításon az ország több pontján is bemutatták.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!