Nép­ze­nei rá­dió­mű­so­rok

A Hagyományok Háza szakmai közreműködésével

 

dankó rádió

 

A népzene világából: "Táncrend" című magazinműsor

2 hetente szombaton

Szerkesztő-műsorvezető: Liber Endre

 

Kossuth Rádió

 

„Hajnali - népzene koránkelőknek"

Hétköznap 04:03-04:30-ig, szombaton és vasárnap 05:05-05:30-ig tart.

A Kossuth Rádió és a Hagyományok Háza összefogásából megszületett műsor célja, hogy megismertesse és megszerettesse hallgatóságával azt a hatalmas zenei kincset, melyet Kodály zenei anyanyelvnek nevezett. A Hajnaliban hangszeres magyar népzenét hallgathat.

Műsorunkban az elmúlt évtized hangszeres, zenekari gyűjtései szólalnak meg rövid tájékoztatással. Az anyag nagy része határainkon túli együttesek repertoárjából való. A műsor folyamatosan rajzolja a magyar nyelvterület teljes zenei, zenei-néprajzi térképét, a legsikeresebb előadók, a legkiválóbb felvételek bemutatásával – nemcsak a zene, de a gyűjtés helyszíne, a dallamokat termő táj bemutatásával.

 

Bartók Rádió

 

Népzene- újragombolva

Műsorunkban a hazai és külföldi zenei hagyományok 21. századi továbbélésének sokszínűségét mutatjuk be. A társadalmi, technológiai változások és az új kultúrafogyasztási szokások a fiatal előadókat sok esetben a tradíciók újragondolására sarkallják. A műsor az elmúlt évtizedekben és a mában érvényesülő legújabb zenei trendekkel és legfrissebb felvételekkel ismerteti meg a hallgatót.

A műsort a Fonó Budai Zeneház és a Hagyományok háza készítik.

 

Népzene- itthonról


Szerdán és szombaton itthonról hallhatják a Kodály által “százhangú orgonának nevezett kincset, melynek mindenre van hangja a szelíd tréfától a tragédiáig” - ez pedig nem más, mint a népzene.

Kedden távolról, pénteken Sebő, csütörtökön pedig újragombolva a Bartók Rádióban.

Műsorunk középpontjában a táncház zenekarok repertoárja áll. Új lemezek bemutatása mellett fokozott szerepet kap az ünnep-kör szokásainak ismertetése, illetve a különböző tájegységek népzenéje leírása.

A műsort a Hagyományok Háza készíti.
 

Népzene- távolról

A műsor középpontjában más népek zenéi állnak. A különböző nemzetek, etnikai csoportok, vallási közösségek zenéit, hangszereit, dalait, azok társadalmi, történeti és földrajzi vonatkozásaival együtt mutatjuk be.

A műsort a Hagyományok Háza készíti.
 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!