A “FOLK Like it” a lengyelországi Śląsk Ének- és Táncegyüttes legújabb projektje, amelynek keretében a társulat novemberben Szlovákiában, Magyarországon, Szerbiában és Horvátországban turnézik. November 21-én a Hagyományok Háza ad otthont a produkciónak, a ŚLĄSK mellett az este folyamán fellép a Magyar Állami Népi Együttes is.
A projekt fő célja a lengyel népi kultúra gazdagságának bemutatása, és a vendégprodukciók tükrében annak feltérképezése, hogy a nemzeti kultúra milyen szerepet tölt be az egyes nemzetek identitásának építésében a közös Európában.
A ŚLĄSK produkciója - Bemutatkozik Lengyelország - válogatás a társulat közel 70 éves történetéből, amely ily módon kiváló kapcsolódási pont az idén 70 éves jubileumát ünneplő Magyar Állami Népi Együtteshez. A Magyar Állami Népi Együttes a Körtánc - Kárpát-medence antológia című műsorát mutatja be. Az előadással egy időben hagyományos lengyel viseletek bemutatására is sor kerül a Színházterem előterében.
1. felvonás
Stanislaw Hadyna „Śląsk” Ének- és Táncegyüttes – Bemutatkozik Lengyelország
Műsorismertető: Trojak, Karolinka, Polka opolska, Kozierky, Ondraszek, Tańce Górali Podhalańskich, Głęboka studzienka, Panie Michale, Pije Kuba do Jakuba, Kujawiak-oberek, Maryś, Maryś, Do Krakowa, Krakowiak, Finał
Zene: Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Ireneusz Łojewski
Koreográfusok: Elwira Kamińska, Juraj Kubanka, Jarosław Świątek
Művészeti vezető: Jarosław Świątek
Együttesvezető: Zbigniew Cierniak
2. felvonás
Magyar Állami Népi Együttes – Körtánc - Kárpát-medence antológia
Az idén hetvenéves Magyar Állami Népi Együttes előadása egy antológiaszerű válogatás, korokon és határokon átívelő utazás, melyben a Kárpát-medence magyarsága és a vele sorsközösségben élő nemzetiségek folklórjából inspirálódva járja körbe, táncolja körbe a Kárpát-medencét. Hitet téve az összetartozás megkérdőjelezhetetlen valóságáról, nagy ívű panorámaként mutatja fel azt a paraszti örökséget, azokat a páratlan kulturális és szellemi javakat, melyeket az ezeréves együttélés hagyott ránk. A válogatott műsor tematikája a Bartók által megfogalmazott igazságot erősíti, miszerint az itt élő népek művészetének évszázadokon átívelő kölcsönhatása egyetemes, elválaszthatatlan kultúrát hozott létre. Mi, jelen világunkban élő emberek is látjuk a száz évnyi „távolságot”, de hisszük, hogy bár távolinak tűnik, mégis közeli!
Zene: Agócs Gergely, Gera Attila, Kelemen László, Pál István Szalonna
Koreográfusok: Fitos Dezső, Furik Rita, Kocsis Enikő, Mihályi Gábor, Richtarcsik Mihály
Rendező-koreográfus: Mihályi Gábor
Művészeti vezető: Pál István Szalonna
Együttesvezető: Mihályi Gábor
A „FOLK_Like it - a népviselet mint a kultúra tükre és a nemzeti identitás meghatározója Lengyelország, Szlovákia, Horvátország, Szerbia és Magyarország példáján” a lengyel Kulturális és Nemzeti Örökség Minisztériuma által társfinanszírozott projekt az „Inspiráló kultúra” Program 2021-2022 keretében.
Partnerek: Hagyományok Háza, Lengyel Intézet