Ma­gyarv­al­kó 1969

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! 

Romăneşte rar - Magyarvalkó [Văleni] (Kolozs) 

Táncolják: Szendrődi Eszter, Kele Kristóf 

 

Miért éppen ezt a táncanyagot választottátok? 

Varga Ferenc ,,Csipás” zenei játéka már fiatal kamaszként magával ragadott, ezt tetőzte és nyújtott még nagyobb katarzist élményt az ,,Örök kalotaszeg” című műsorunk, ahol az archív zenei játékot hallhattam “Szaliéktól” - hidegrázós volt. Mikor megláttam ezt filmet egyből tudtam, hogy ezt kell eltáncolnunk Eszterrel, mert egy atipikus táncról van szó úgy gondolom, ha a kalotaszeg táncait tekintjük. Reméljük a közönségnek is tetszik! 

Helyszín: Kistarcsa, Szlovák tájház.

Köszönjük Katinéninek a segítőkész munkáját! (Aki segített nekünk hozzájutni a tájházhoz.) R

omăneşte rar Magyarvalkó [Văleni] (Kolozs) 

Adatközlő: Mureşan Oniţa, Toşa Constantin 

Gyűjtés ideje: 1969-03-20 

Gyűjtő: Emil Petruţiu; Martin György 

Táncdialektus: kalotaszegi 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. Utóhangosított némafilm, hangosította Antal Áron. 

Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából. Ft.674.3a+

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!