Le­gé­nyes - György­fal­va 1983

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! 

Legényes - Györgyfalva [Gheorghieni] (Kolozs) 

Táncolja: Bollók Ákos 

 

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad? 

Az Akkor és Most sorozat ezen fordulójára készülve már korábban tudtam, hogy egy legényest szeretnék megtanulni, „lenézni”. Fiatalabb koromban a györgyfalvi legényes volt az első legényes tánc, amit tanultam, így ez közelebb is áll hozzám, mint más kalotaszegi legényesek. A felvételeket nézve Lukács Miklós tánca volt az, ami szinte első látásra megtetszett, mint habitusa, mint a kalapja által okozott problémák megoldása miatt. Az archív felvételen mindig is szerettem a spontán történéseket, így mikor ezt megláttam, és megnevettetett, tudtam, hogy ezt a felvételt szeretném letanulni. 

Györgyfalvi legényes Györgyfalva [Gheorghieni] (Kolozs)

 Adatközlő: Lukács Miklós Gyűjtés ideje: 1983-09-11 Gyűjtő: Kallós Zoltán; Karácsony Zoltán; Martin György; Nagy Judit; Németh Ildikó; Németh István; Pálfy Gyula; Papp Imre; Zsuráfszky Zoltán Táncdialektus: kalotaszegi A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/5513 Ft.1153.15

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!