Kecs­ke­ke­re­sés - Per­ká­ta 1973

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! Kecskekeresés - Perkáta (Fejér) 

Táncolja: Palagyi Szilárd

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad? 

Amikor átköltöztünk családommal Erdélyből Magyarországra, azon belül is Fejér megyébe, Mezőföld szívébe, ennek a tájegységnek a táncai voltak az elsők, amelyeket megtanultam/tanítottak nekem. Adatközlőkkel sajnos nem volt lehetőségem találkozni, viszont a felvételen is hallható/látható Fóris Ferenc unokaöcsét személyesen is volt esélyem megismerni, és általa az egész Fóris családot is. Számomra nagyon egyedi Kovács Kálmán táncában, hogy ameddig más Mezőföldi településeken a hármasugró, bokázók, valamint ezeknek a váltakozása dominál, Kálmán tánca sokkalta játékosabb a cigányságtól átvett motívumoknak köszönhetően. Kecskekeresés Perkáta (Fejér) 

Adatközlő: Fóris Ferenc, Kovács Kálmán 

Gyűjtés ideje: 1973-04-24 

Gyűjtő: Ásó István; Csapó Károly; Fitz Andrea; Gelencsér Ferenc; Halmos István; Martin György; Pálfy Gyula; Pesovár Ernő; Pesovár Ferenc; Sztanó Pál Táncdialektus: kelet-dunántúli A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. A filmrészlet digitalizálása és közlése a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a K 124270 pályázati program finanszírozásában valósult meg. https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/4927 Ft.819.27a-b

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!