Kecs­ke­ke­re­sés - Per­ká­ta 1973

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! Kecskekeresés - Perkáta (Fejér) 

Táncolja: Palagyi Szilárd

Miért éppen ezt a táncanyagot választottad? 

Amikor átköltöztünk családommal Erdélyből Magyarországra, azon belül is Fejér megyébe, Mezőföld szívébe, ennek a tájegységnek a táncai voltak az elsők, amelyeket megtanultam/tanítottak nekem. Adatközlőkkel sajnos nem volt lehetőségem találkozni, viszont a felvételen is hallható/látható Fóris Ferenc unokaöcsét személyesen is volt esélyem megismerni, és általa az egész Fóris családot is. Számomra nagyon egyedi Kovács Kálmán táncában, hogy ameddig más Mezőföldi településeken a hármasugró, bokázók, valamint ezeknek a váltakozása dominál, Kálmán tánca sokkalta játékosabb a cigányságtól átvett motívumoknak köszönhetően. Kecskekeresés Perkáta (Fejér) 

Adatközlő: Fóris Ferenc, Kovács Kálmán 

Gyűjtés ideje: 1973-04-24 

Gyűjtő: Ásó István; Csapó Károly; Fitz Andrea; Gelencsér Ferenc; Halmos István; Martin György; Pálfy Gyula; Pesovár Ernő; Pesovár Ferenc; Sztanó Pál Táncdialektus: kelet-dunántúli A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. A filmrészlet digitalizálása és közlése a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a K 124270 pályázati program finanszírozásában valósult meg. https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/4927 Ft.819.27a-b

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!