Fel­hí­vás a III. Ka­lo­ta­sze­gi Prí­más­ver­seny­re

Jelentkezési határidő
2021. július 15. 23:59

A Hagyományok Háza és a Kalotaszeg NTE Egyesület a Méra World Music fesztivál 2021-es kiadásának keretében meghirdeti a III. Kalotaszegi Prímásversenyt. 

Kalotaszeg nemcsak a gyönyörű népviseletéről, látványos páros és legényes táncairól híres, hanem e vidék egykori híres zenészeiről, prímásairól is, akik virtuóz előadásmódjukkal Kalotaszeget a Kárpát-medence egyik legközkedveltebb zenei tájegységévé emelték. Ezért szervezünk ezen a vidéken vetélkedőt a hagyományos erdélyi népzenét játszó hegedűsök számára. 

VERSENYKIÍRÁS
Pályázhat minden, a táncházmozgalomban tevékenykedő, illetve az autentikus erdélyi népzenei hagyományt ápoló hegedűs. A népies műzenét vagy népzenei feldolgozásokat játszó pályázók jelentkezését nem áll módunkban fogadni.

A versenyen minden prímásnak két versenyszámot kell előadnia, egy kötelezőt és egy szabadon választottat, egyenként megközelítőleg 5-5 perc időtartamban. A kötelező versenyszámban a versenyzőnek, Viski Rudolf (Gyalu) kalotaszegi prímás játékáról, eredeti, a mellékletből letölthető népzenei felvételek alapján kell felkészülni. 

A szabadon választott versenyszámra a következő kalotaszegi prímások játékáról készült, eredeti népzenei felvételekből lehet felkészülni: 

  • Antal Ferenc „Árus” (Méra)
  • Boros Samu (Bogártelke)
  • Czilika János (Bogártelke)
  • Fodor Sándor „Neti” (Kisbács)
  • Kovács Simon „Buráló” (Magyarlóna)
  • Laka Aladár „Kicsi” (Kolozs)
  • Nonika Miklós „Hitler” (Gyerővásárhely)
  • Varga Ferenc „Csipás”
  • Zágor Aladár „Pici” (Váralmás)

Megfelelő színvonalú kísérőzenekarról minden versenyző számára a szervezők gondoskodnak (Bálint Zsombor - brácsa, Dénes Károly –cselló, nagybőgő), továbbá a versenyzőknek lehetőségük van saját kísérőzenekart hozni (az ő költségüket nem áll módunkban megtéríteni). 

DÍJAZÁS    
I. díj: nettó 7000 RON értékű pénzjutalom, 
II. díj: nettó 5000 RON értékű pénzjutalom, 
III. díj:nettó 3000 RON értékű pénzjutalom

A zsűri tagjai:

  • Árendás Péter
  • Koncz Gergely
  • Harai László
  • id. Tóni Rudolf

A versenyre az alábbi űrlap kitöltésével lehet jelentkezni.

Jelentkezés

A jelentkezéskor a versenyzőnek egy, maximum 5 perces felvételt kell benyújtania, amelyet a szabadon választott versenyszám alapján állít össze.

Jelentkezési határidő: 2021. július 15., 23.59 óra

Az elbírálás feltételei:
A versenyen maximum 10 versenyző vehet részt, amennyiben a jelentkezések száma ezt meghaladja, a beküldött anyagok alapján a zsűri tagjai előzsűrizést végeznek. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a bemutatott dallamok stílushű előadásmódja, illetve az előadó technikai tudása, valamint egyéni, művészi kisugárzása. A zsűri egy alapszintű követelményrendszer mentén (a játék ritmikai, intonációs jellemzői, stílusismeret, hagyományhűség) választja ki a győztest és a gálaműsor fellépőit.

A versenyen való részvétel további részletes feltételeit a jelentkezési űrlap tartalmazza. Az űrlap kitöltésével és a jelentkezés megküldésével a pályázó a versenykiírás jelen felhívásban rögzített és a jelentkezési űrlapon részletezett feltételeit tudomásul veszi, illetve magára nézve kötelezőnek ismeri el.

A versenynap (2021. július 30.) nap programtervezete:
10.00 – érkezés és bejelentkezés;
15.00 – verseny, a kötelező zenei anyagból;
16.00 – szünet;
17.00 – verseny, a szabadon választott zenei anyagból;
19.00 – kiértékelés, díjazás;
20.00 – gálaműsor, majd táncház.

Letölthető mellékletek

Legényes

Szapora

Hajnali


További információ:
Szakmai konzulens: Molnár Szabolcs

E-mail: molnarszabi@yahoo.com
Szervezési, technikai konzulens: Varga J. Csaba

E-mail: varga.csaba@hagyomanyokhaza.hu

Tel.:+36 70 684 5920
 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!