Hen­ci­dá­tól Bonci­dá­ig...

Jelentkezési határidő
2018. október 10. 12:00

Kárpát-medencei népmesemondó verseny felnőtteknek

A Hagyományok Háza meghirdeti határokon és generációkon átívelő, felnőtteknek szóló népmesemondó versenyét!
A népmese ma már a gyermekvilág részének számít a köztudatban, holott egykor a felnőttek műfaja volt.  A régiségben, a néphagyományban, a tradicionális közösségekben felnőttek meséltek felnőtteknek, a gyermekek pedig hallgatókként nevelődtek bele a mesemondás, mesehallgatás gyakorlatába. 
Napjaink mesemondó-versenyeinek többségét nem az élőszavas mesemondás, hanem a sokszor irodalmi stílusban átírt  szövegek betanulása, majd felmondása, illetve gyermekversenyzők jellemzik.  Pedig csak kivételes esetben akadnak olyan gyermekek, akik rendelkeznek az élőszavas mesemondáshoz elengedhetetlen improvizációs készséggel, és azt alkalmazni is tudják. 
A főiskolások körében rendszeresek a (nép) mesemondó-versenyek, idősek otthonában is akadnak még ilyenek, de általában felnőtteknek szóló, nagy területet érintő verseny még nem volt hazánkban.
Ezért hirdeti most meg a Hagyományok Háza és a Hagyományok Háza Hálózat felnőtteknek szóló népmesemondó-versenyét, amelyben azt várjuk és értékeljük, ami egykor a népi kultúrában természetes volt: ha a mesemondó élőszóban, improvizatív módon mesél. (Kérjük, olvassa végig a felkészüléshez ajánlott segédletünket is!)
A verseny a fiatalabb és idősebb, sőt a legidősebb korosztály mesemondói számára is nyitott, ezzel szintén a népmese eredeti, hagyományos kultúrában betöltött szerepére helyezzük a hangsúlyt mindamellett, hogy hallgatóságként szívesen fogadunk iskolás gyermekcsoportokat is.
A határokon átívelő nevezési lehetőség a kulturális identitás elmélyítését is szolgálja, továbbá lehetőséget teremthet a határon túli nyelvjárások és a helyi népmesekincs megismerésére.

Kiket várunk a versenyre?

Nevezési kategóriáink lehetőséget kínálnak szinte bárkinek, aki szeretné megmérettetni magát, legyen akár gyakorlott vagy kezdő mesemondó, aki elmúlt 18 éves, és aki élőszóban, improvizatív módon mesél magyar népmesét.

Pedagógusok

Óvónőként, óvodapedagógusként, tanítóként, vagy pedagógus hallgatóként indulna a versenyen? Várjuk jelentkezését, hiszen szakmai zsűrink külön kategóriában értékeli a pedagógus mesemondókat!

Hivatásos mesemondók

Professzionális mesemondónak tartja magát? Esetleg ezzel keresi mindennapi kenyerét? Nagy örömmel várjuk jelentkezését!

Kezdő tehetségek

Van érzéke a meséléshez, még nem  gyakorlott a mesemondásban, de most kipróbálná tehetségét? Ne habozzon, jelentkezzen hozzánk, hiszen próbára teheti magát egy rangos verseny keretében, és tanulhat is a gyakorlottabb mesemondóktól! Ha ön a Népművészet Mestere, vagy más rangos kitüntetéssel rendelkezik a mesemondás területén, szívesen látjuk az értő közönség soraiban, de ne induljon a versenyen, hiszen az ön mesemondó tehetsége már bizonyítottan elismert, így gyakorlatilag összemérhetetlen az amatőr, vagy a pedagógus mesemondók művészetével!

Jelentkezés, a verseny lebonyolítása

A magyar nyelvű népmesemondó-versenyre a fentiek szerinti magyarországi, illetve Kárpát-medencei felnőtt (18 éves vagy annál idősebb) személyek nevezhetnek.

1. On-line jelentkezés, videó-előválogató (2018. augusztus - október)

A versenyre a pályázók 2018. október 10-ig jelentkezhetnek, a Hagyományok Háza honlapjáról elérhető on-line regisztrációs űrlap kitöltésével, valamint egy videó-felvétel elküldésével. 
A videón hallgatóság (minimum egy fő) előtt, egy, egész, elejétől végéig elmondott magyar népmesét kérünk, az értékeléshez megfelelő minőségben, min.7 – max. 45 percben.

A videó-felvételeket listázott YouTube-linken, illetve bármilyen videó-megosztó portálra (vimeo, Facebook, stb.) feltölthetik   a jelentkezők. Ennek linkjét az online jelentkezési lap megfelelő részébe kérjük beilleszteni.

Itt találhatnak ennek elkészítési módjáról technikai útmutatót:   
YouTube videó feltöltése lépésről lépésre 1.
YouTube videó feltöltése lépésről lépésre 2.
 Ugyanez videón elmagyarázva: 
YouTube videó feltöltése lépésről lépésre 3.

Ha videó-megosztó portál használatára nincsen módjuk, adathordozón (DVD-n, CD-n) küldjék be a Hagyományok Háza postacímére (1251 Budapest, Pf. 23.).

Adatkezelési tájékoztató

Online jelentkezési lap

Felkészülési segédlet

A felvételt beküldők közül szakmai zsűri választja ki a területi elődöntőkre érdemeseket, a döntésről az értékelést követően (november első hetében) a szervezők értesítik a jelentkezőket.
A felvételeket nem tesszük nyilvánossá, kizárólag a szakmai zsűri tekinti meg őket.
A videón bemutatott produkciónak nem kell feltétlenül megegyeznie a verseny későbbi szakaszában elmondani kívánt népmesével. Nem megfelelő minőségű, vagy egy évnél régebbi felvétel esetén a szervezők hiánypótlást kérhetnek.

2. Területi válogatók (2018. november-december)

Kellő számú jelentkező és kiválasztott esetén négy (magyarországi) regionális helyszínen, négy időpontban szervezünk területi elődöntőt személyes megjelenéssel. A helyszín kiválasztásánál a jelentkezők területi eloszlását is figyelembe vesszük. A határon túli jelentkezőket a hozzájuk legközelebb eső helyszínre osztjuk be az Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl kiválasztott településén.

A területi elődöntőkre - szervezési okokból - kérjük, hogy max. 15 perces mesét válasszanak!
A szakmai zsűri a helyszínen meghallgatja, értékes nyereményekkel, valamint bronz, ezüst és arany minősítések kiosztásával értékeli majd a produkciókat.

A területi elődöntők november-decemberben zajlanak. A pontos helyszínekről és időpontokról a videó-zsűrizést követően értesítjük a résztvevőket.
A területi válogatókon a részvétel önköltséges.

3. Döntő (2019. június, Hetedhét Hatvan Népmesefesztivál)

A döntő eseményének, melyre a területi válogatók legjobbjai jutnak be, a 2019-es Hetedhét Hatvan Népmesefesztivál ad helyszínt.
A szakmai zsűri a döntőn is értékes nyereményekkel, és természetesen bronz, ezüst és arany minősítések kiosztásával értékeli a versenyzők produkcióját.
A jelentkezési határidő: pályázati anyagát legkésőbb 2018. október 10-ig kell on-line beadni, vagy postára adni!

További információ:

Szabad Boglára

Dala Sára


A program az 1.12.1-17-2017-00022 azonosító számú  „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül” EFOP projekt keretében valósul meg. 

Efop logo also2
Csatolmányok

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!