Hegy­al­jai Tün­de

Nemezkészítő Népi Iparművész

Gyerekkorom óta szívesen alkotok különféle anyagokból, ma szabadidőmben festek, nemezelek. Gyermekkori környezetemben nagy hatással voltak rám nagyszüleim, nagymamám szőttesei, nagyapám néptánc oktatása. 2009-ben végeztem el a Hagyományok Házában a népi játszóházvezetői tanfolyamot, ahol megismerkedtem sokféle népi kismesterséggel, így a nemezeléssel is. 2015-ben Magyar Népi Iparművész lettem. Munkáim számos magyarországi, külföldi pályázaton és kiállításon szerepeltek. Miért szeretem? Mert a pihe-puha, lágy gyapjúval dolgozni számomra játék. Mikor „játszom”, kiélhetem lelkületem olykor gyermeki mivoltát. Játszom a színekkel, formákkal, motívumokkal. Célom átmenteni a mai ember életébe egy darabot a múltból, átadni a tudást, technikát, fortélyokat és az alkotás örömét. A legősibb textíliához nyúlok, hogy olyan használati tárgyakat, lakástextileket, játékokat, sálakat, táskákat készítsek, amelyek egyedi darabok. Szeretném, ha nemezeim legalább akkora örömöt szereznének másoknak, mint a készítésük során nekem. A nemezelés rendet szül a rendetlenségben. A nemezelés olyan, mint maga a teremtés. A rendezetlen gyapjúszálak összekeverve, összegyúrva új minőséget alkotnak. Az új rendet, új tartalommal tölti fel. Nemezt készíteni nem csak tevékenység, mindinkább titokzatos ősi tudomány.

Hegyaljai Tünde

A Kis fekete 2020 pályázatra olyan nemezeléssel készült kollekciókkal neveztem, amelyek jó kiegészítői lehetnek akár egy hétköznapi, akár egy elegáns ruhadarabnak.

 

Elérhetőség:

e-mail

Facebook

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!