Hegy­al­jai Tün­de

Nemezkészítő Népi Iparművész

Gyerekkorom óta szívesen alkotok különféle anyagokból, ma szabadidőmben festek, nemezelek. Gyermekkori környezetemben nagy hatással voltak rám nagyszüleim, nagymamám szőttesei, nagyapám néptánc oktatása. 2009-ben végeztem el a Hagyományok Házában a népi játszóházvezetői tanfolyamot, ahol megismerkedtem sokféle népi kismesterséggel, így a nemezeléssel is. 2015-ben Magyar Népi Iparművész lettem. Munkáim számos magyarországi, külföldi pályázaton és kiállításon szerepeltek. Miért szeretem? Mert a pihe-puha, lágy gyapjúval dolgozni számomra játék. Mikor „játszom”, kiélhetem lelkületem olykor gyermeki mivoltát. Játszom a színekkel, formákkal, motívumokkal. Célom átmenteni a mai ember életébe egy darabot a múltból, átadni a tudást, technikát, fortélyokat és az alkotás örömét. A legősibb textíliához nyúlok, hogy olyan használati tárgyakat, lakástextileket, játékokat, sálakat, táskákat készítsek, amelyek egyedi darabok. Szeretném, ha nemezeim legalább akkora örömöt szereznének másoknak, mint a készítésük során nekem. A nemezelés rendet szül a rendetlenségben. A nemezelés olyan, mint maga a teremtés. A rendezetlen gyapjúszálak összekeverve, összegyúrva új minőséget alkotnak. Az új rendet, új tartalommal tölti fel. Nemezt készíteni nem csak tevékenység, mindinkább titokzatos ősi tudomány.

Hegyaljai Tünde

A Kis fekete 2020 pályázatra olyan nemezeléssel készült kollekciókkal neveztem, amelyek jó kiegészítői lehetnek akár egy hétköznapi, akár egy elegáns ruhadarabnak.

 

Elérhetőség:

e-mail

Facebook

 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!