2025. június 30. – július 5. között Kiscsőszön rendeztük meg az V. Almárium tábort, melynek központi témája a KÖZÖSSÉG volt. A népművészeti közösségek működését három fő szempont szerint jártuk körül: közösség és intézményesülés, közösségek és a generációk, valamint közösség és identitás, amelynek kapcsán szóba került az örökségesítés kérdése is. A tábor idén is a résztvevők tudására, tapasztalataira és aktív részvételére épített, de volt néhány meghívott előadónk is, mint Beke Márton, Kölcseyné Balázs Mária és Janku Anna. A Hagyományok Háza főigazgatója, Both Miklós is megtisztelte jelenlétével a tábort. A résztvevők Vajdaságból, Kárpátaljáról, Erdélyből, Magyarország különféle területeiről érkeztek, és a népi kézművesség, a népmese, a népi ének és a néptánc szakterületét képviselték. Családias létszámmal, 40-50 fővel zajlott a tábor, aminek köszönhetően volt lehetőség a szakmai kapcsolatépítésre, az elmélyült beszélgetésekre.
Hétfő – Ráhangolódás a közösség témájára
A tábor ünnepélyes megnyitóját követően Beke Márton előadása indította a programot. Polgárság, civilség, közösségi társadalom címmel gondolatébresztő előadásban részben történeti kontextusba helyezte a címben szereplő fogalmakat, részben a társadalmi szervezettség szintjeit ábrázolta rajtuk keresztül.
Ezt követően a „Hálókötés” címet viselő egy órában Dóra Fruzsina vezetésével mozgásos, kapcsolódásra épülő játékokon keresztül hangolódtunk egymásra.
Az esti program is az ismerkedést segítette, ugyanis Németh Richárd mesemondása után egy vetélkedővel zártuk a tábor első napját.
Kedd – Közösség és intézményesülés
A délelőtt első két órájában párhuzamosan két műhelyfoglalkozás zajlott, ezekből választhattak a résztvevők.
Tajti Erzsébet, Gál-Dobos Beáta és Péter-Berényi Ágnes tartották a Szűcsrózsák virágzása című workshopot, amely a kézművesség gazdasági és közösségformáló lehetőségeit mutatta be a Commheritour projekt példáján keresztül.
Boldizsárné Kovács Gizella foglalkozása (Világépítés – másképp) során irányított kérdésekkel egy közösen megalkotott „világot” modelleztünk, fejlesztve az együttműködési készségeinket.
Ezt követően Agócs Gergely, a Hagyományok Háza főigazgatói főtanácsadója osztotta meg velünk gondolatait a közösségről, a hagyományról és a globalizálódó világról A társadalmi dimenziók és a hagyomány megkerülhetetlensége című előadásában.
Később a plenáris térben tematikus előadások következtek:
Komjáthi Tamás Antalné: Egy 60 órás képzés utóélete
Farkas Lilla: Civilként vagy intézményként? Egy közösség fejlődése Békés megyében
Berei Andrea és Madár Helga: Jógyakorlatok a Kalocsai Fazekas Alkotóházban
Erdei Lilla: Ínségmunkától a hobbiig – a csipkeverés szervezeti keretei
Juhász Erika: „Embernek ének őrzi az időt”
A délután kerekasztal-beszélgetéssel zárult a néphagyománnyal foglalkozó közösségek intézményesülésének kérdéseiről, annak előnyeiről és hátrányairól, buktatóiról és lehetőségeiről beszélgettek a fent említett előadók Vargha Máté moderálásával.
Este Németh Richárd Közösségteremtő mesemondás című előadását hallhattuk, amely hagyományos mesemondó közösségek világába engedett bepillantást. Ezt követően pedig mesekocsma következett, ahol Kiss Ágnes, Mészárosné Hacsi Anna és Szénási Veronika szórakoztatták a közönséget.
Szerda – Közösségek és a generációk
Délelőtt Kölcseyné Balázs Mária „Mert kell az élmény!” című előadását hallgattuk meg, amelyben új közösségépítő módszerekkel ismerkedtünk saját élményen keresztül is, és elhangzott példákból is.
Délután a következő előadásokra került sor:
Mészárosné Hacsi Anna: Egy óvodai csoport mesés napjai
Szénási Veronika: Mesemondás a közösségben és a színpadon
Szepesi Lilla: Pedagógiai és közösségfejlesztési perspektívák népzenével, népszokásokkal Arlóból
Hajvert Lódi Andrea: A csimbókos leves visszatér
Havay Viktória: „Mély kútból friss víz”
A délután kerekasztal-beszélgetéssel zárult a közösségek és a generációk kérdéseiről a fent említett előadókkal és Klitsie-Szabad Boglárka moderálásával.
Az esti Almárium Mozi vetítésen az „Egy pár tánc” című dokumentumfilmet néztük meg, ami után Németh Nóra beszélgetett a portréfilm főszereplőivel, Németh Ildikóval és Szabó Szilárddal és a film operatőrével, Dénes Zoltánnal.
Csütörtök – Műhelyfoglalkozások napja
A csütörtöki nap javarészt az aktív alkotásról szólt, de délelőtt még meghallgattunk egy plenáris előadást Janku Annától A közösség metamorfózisa, tánchától a néptáncos közösségig címmel. Ebben az előadásban alapos fogalmi tisztázást kaptunk sok szakirodalmi hivatkozással. Ezt követően Németh Nóra beszélgetett a 2025-ben először megjelent Népművészeti Jelentésről Both Miklóssal, a Hagyományok Háza főigazgatójával, és Janku Annával, aki kutatóként vett részt a Népművészeti Jelentés munkálataiban.
Délután párhuzamosan több műhelyfoglalkozás zajlott:
Vidák István: „Te bárányok gyapjából való…” – nemezelés és közösségi alkotás
Szabó János: Mozgásfejlesztés, testtudat építés egyedül, párosan, közösségben
Szivós Kata: Mozgásban lévő hagyomány – progresszív néptánc workshop
Kocsis-Pintér Borbála: Szuszék+ logikai játék
Fekete Anita: Emberöltő – sashiko-alapú közösségi varrás
Detre Mikolt: Csíkritmusok – textiltervezési workshop
Este ismét hallhattunk mesét, ezúttal Klitsie-Szabad Boglárkától, majd Juhász Erika tanított éneket. Az énektanulás után a Sárarany zenekar muzsikált. Szatmári és somogyi táncok után ördöngösfüzesi és széki nótázás kerekedett.
Péntek – Közösség és identitás
A közösség és identitás témához szorosabban tartozó plenáris előadás Janku Anna előadása volt, amit előző nap hallhattunk. Pénteken délelőtt egy másik téma, a nemzetközi pályázati lehetőségek bemutatása volt terítéken. Salgó Viktória, a Hagyományok Háza nemzetközi pályázatokért felelős munkatársa beszélt főleg az ERASMUS+ pályázatokról egy konkrét példán keresztül, majd rövid műhelymunka is kapcsolódott az előadáshoz.
Ezt követték azok a rövidebb előadások, amelyek a közösség és identitás témához, és azon belül is többen az örökségesítés témához kapcsolódtak:
Lipéczné Karsai Henriett: Interaktív örökségjelölt válogató
Nagy Emese: Gazdaház és Ferdinánd Futam Karcagon
Devecz Erzsébet: Érték háló – értékes közösségek
Kiss Ágnes: Közös közösségek
A négy előadóval Dóra Fruzsina beszélgetett a közösség és identitás témájú kerekasztal-beszélgetésben, melynek során érinették az örökségelemek és a közösségi identitás kapcsolatát, a lokalitás kérdését, a kontinuitás és a felújított vagy teremtett hagyomány jelenségeit.
Ezt követően egy közös táborzáró következett Dóra Fruzsina vezetésével, amely során felidéztük a tábori programot, annak emlékezetes, kedves és hasznos pillanatait, megosztottuk egymással megéléseinket, és elkezdtünk azon gondolkozni, hogy a tábor hatására milyen feladatokat, célkitűzéseket fogalmaztunk meg magunk számára a közeljövőre.
A tábor záró programjából sem hiányozhatott az élőszavas mesemondás, Baranyi Ildikó és Kiss Ágnes is meséltek, majd ismét Almárium Mozi következett, ezúttal Redő Júlia, a Hagyományok Háza munkatársa Jössz táncolni? című filmjét néztük meg, amely előtt és után maga a rendező tartott ráhangoló játékokat és levezető beszélgetést.
Összegzés
Az V. Almárium tábor minden napja a közösség fogalmának mélyebb megértéséről és megéléséről szólt – nemcsak az előadások, hanem a műhelyek, az esti programok és a közös jelenlét által is. A hét végére valódi szakmai-tudásközösség formálódott, amelyből a résztvevők inspirációval, erővel és új kapcsolatokkal térhettek haza.
2025. július 9.